ارسال به دوستان
کد خبر : 250893

مهدی باوری نگاهی به آینده ادیان و مذاهب جهان

«مهدویت» از جمله مسائلی است که در ادیان دیگر موجود بوده و کاهنان یهود و ترسایان مسیح و نصاری از آن خبر داده اند. احادیث و روایات فراوانی از پیامبر و ائمه(ع) به ما رسیده که همگیِ آن ها در تأیید مقام ولایت و امامت امام دوازدهم بوده است و این که روزی ظهور خواهد نمود و زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد. اما به علت همین عقاید که در قلوب مسلمانان بوده است، بسیاری از جاه طلبان و شهرت جویان خود را «مهدی» معرفی کرده و یا ادعای نیابت و یا دیدار ایشان را داشته اند.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

مهدی باوری نگاهی به آینده ادیان و مذاهب جهان

رامین بابازاده

چکیده
«مهدویت» از جمله مسائلی است که در ادیان دیگر موجود بوده و کاهنان یهود و ترسایان مسیح و نصاری از آن خبر داده اند. احادیث و روایات فراوانی از پیامبر و ائمه(ع) به ما رسیده که همگیِ آن ها در تأیید مقام ولایت و امامت امام دوازدهم بوده است و این که روزی ظهور خواهد نمود و زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد. اما به علت همین عقاید که در قلوب مسلمانان بوده است، بسیاری از جاه طلبان و شهرت جویان خود را «مهدی» معرفی کرده و یا ادعای نیابت و یا دیدار ایشان را داشته اند.
مقدمه

از هنگام غیبت حضرت مهدی(ع) مدعیان بسیاری در گوشه و کنار کشورهای اسلامی به پا خواسته و در سرزمین های اسلامی ظهور کرده و مدعیِ «مهدویت» شده اند. حتی در سال های اخیر در کشور خودمان کم نبودند گروه هایی که به نام مهدویت ظهور کرده و باعث شبهات فراوانی شدند. کسانی هم که مدعی دیدار با امام زمان(ع) و ملاقات با وی هستند، کم نیستند و هنوز هم اگر امکان ابزار عقاید خویش را بیابند، آن را منتشر می سازند.
 

پیش گوییِ امام زمان(ع)

از فرازهای مهم توقیعی از امام عصر(ع)، خطاب به علی بن محمد سمری ، مسئله ی خبر دادن از ظهور مدعیان دروغین است. امام زمان(عج) در نامه ای به چهارمین و آخرین نایب خاصش، چنین می نویسند: «ای علی بن محمد سمری! خداوند به بازماندگان تو صبر عطا کند! زیرا تو تا شش روز آینده از دنیا خواهی رفت. پس کارهای خود را سامان ده و کسی را به جانشینی خود معرفی نکن؛ زیرا زمان غیبت دوم (غیبت کبری) فرا رسیده است. پس از این، ظهوری نخواهد بود مگر با اذن الهی و این بعد از زمانی طولانی و قساوت دل ها و پر شدن زمین از جور خواهد بود. و به زودی کسانی در میان شیعیان من پیدا خواهند شد که مدعی مشاهده و دیدار با من هستند. آگاه باشید که هر کسی پیش از خروج سفیانی و صیحه، مدعی مشاهده شود، دروغ گو و مفتری است.»(1)
رواج پدیده ی مُتَمَهدین (آن که به دروغ دعوی مهدویت کند)، به رغم اثبات حقیقت زنده ی «انتظار»، مقام معظم رهبری، مهدی باوریِ شیعه را نه امری صرفاً انتزاعی و باور محض ذهنی، بلکه بنا بر آموزه های روایی آن را حقیقتی تابناک برمی شمرد که نزد شیعه از واقعیتی موجود حکایت می کند که قابل دست یابی و فیض دهی است.نشان از وارد شدن آسیب های جدی بر پیکره ی این آرزوی دیرینه ی دینی دارد. حقیقت آن است که هم وجوه سه گانه ی: «عقلی»، «احساسی» و «عینیِ» فرهنگ مهدویت، در معرض هجمه ی دشمنان قرار گرفته و هم هوای آلوده ی معنویت، مستعد رشد انواع بیماری های مسریِ نحله های تقلبی گشته است؛ از این رو، باید علاوه بر آسیب شناسی و آفت زدایی از این باور ناب، مؤمنان را در مقابل آفات و ویروس های آن واکسینه کرد.
مقام معظم رهبری، مهدی باوریِ شیعه را نه امری صرفاً انتزاعی و باور محض ذهنی، بلکه بنا بر آموزه های روایی آن را حقیقتی تابناک برمی شمرد که نزد شیعه از واقعیتی موجود حکایت می کند که قابل دست یابی و فیض دهی است:«البته مثل همه ی حقایقی که در برهه های مختلفی از زمان، ملعبه ی دست سودجویان می شود، این حقیقت هم گاهی ملعبه ی دست سودجویان می شود. این کسانی که ادعاهای خلاف واقع می کنند ـ ادعای رؤیت، ادعای تشرف، حتی به صورت کاملاً خرافی، ادعای اقتدای به آن حضرت در نماز! ـ که حقیقتاً ادعاهای شرم آوری است، این ها همان پیرایه های باطلی است که این حقیقت روشن را در چشم و دل انسان های پاک نهاد، ممکن است مشوب کند... این ادعاهای اتصال و ارتباط و تشرف به حضرت و دستور گرفتن از آن بزرگوار هیچ کدام قابل تصدیق نیست. بزرگان ما، برجستگان ما، انسان های باارزشی که یک لحظه عمر آن ها ارزش دارد به روزها و ماه ها و سال های عمر امثال ما، چنین ادعاهایی نکردند. ممکن است یک انسان سعادتمندی، چشمش، دلش این ظرفیت را پیدا کند که به نور آن جمال مبارک روشن شود، اما چنین کسانی اهل ادعا نیستند؛ اهل گفتن نیستند؛ اهل دکان داری نیستند. این کسانی که دکان داری می کنند به این وسیله، انسان می تواند به طور قطع و یقین بگوید این ها دروغ گو هستند؛ مفتری هستند. این عقیده ی روشن و تابناک را بایستی از این آفت اعتقادی دور نگه داشت.»(2)
 
متمهدینِ عصر قدیم

ماجرای خونبار کربلا، بیشتر مسلمانان، اعم از شیعه و سنی را به «مهدی موعود» متوجه کرد که نام او مطابق روایات به طور مکرر از پیامبر(ص) به عنوان مصلح و منجی عالم بشریت، نقل شده بود، به طوری که آن ها به دنبال چنین شخصی می گشتند. امویان از این موقعیت سوءاستفاده کردند و گفتند وقتی که علویان دارای مهدی هستند و عباسیان نیز مهدی دارند، چرا ما نداشته باشیم؛ از این رو، برای خود مهدی تراشیدند و او را با لقب «سفیانی» خواندند.
گروه دیگر با نام «جارودیه»، محمد بن عبدالله بن حسین را مهدی غایب دانسته و در انتظار ظهورش به سر می برند. گروه دیگری به نام «ناووسیه» امام صادق(ع) را هنوز زنده و مهدی می دانند و فرقه ی «زیدیه»، به زید، فرزند امام سجاد(ع) به عنوان مهدی موعود اعتقاد دارند. فرقه ی «باقریه»، امام باقر(ع) را مهدی موعود می دانند، و «اسماعیلیه»، اسماعیل فرزند امام صادق (ع) را مهدی موعود دانسته اند. «واقفیه» گروه دیگری هستند که امام کاظم (ع) را زنده و غایب می دانند و معتقدند او ظهور می کند و دنیا را پر از عدل و داد می کند. فرقه ی «محمدیه» به حضرت محمد بن علی (فرزند امام هادی(ع)) به عنوان مهدی موعود، دل بسته اند. «جوازیه» فرقه ی دیگری هستند که حضرت حجت بن الحسن(ع) را دارای فرزندی دانسته و او را مهدی موعود خوانده اند.
در دوران عباسیان، عده ای منصور دوانیقی را مهدی موعود دانستند و معتقد شدند، روح خدا در پیکر او حلول کرده است؛ تا آن جا که منصور دوانیقی، پسرش را به نام مهدی نام گذاری کرد، تا در آینده از این نام سوءاستفاده کند و خود را همان مهدی موعود بخواند و مردم از او به این عنوان اطاعت کنند. بعضی نخستین خلیفه ی عباسی، ابوالعباس عبدالله سفاح را مهدی موعود خواندند. ابن مقفع که در علوم غریبه مانند شعبده ، طلسم و ... مهارت داشت، مدعی مهدویت شد و گروهی به او پیوستند. حاکم نصرالله که در سال 386 ه.ق خلیفه شد، نخست ادعای مهدویت و سپس ادعای خدایی کرد. افراد دیگری مانند عبدالله عجمی در ماه رمضان 1081 ه.ق در مسجدالحرام، محمد بن احمد سودانی در سال 1299 ه.ق، سیدمحمد بن علی بن احمد ادریس در سال 1323ه.ق و ابن سعید یمانی ـ ملقب به «فقیه»ـ در سال 1256 ه.ق ادعای مهدویت کردند.
این مسئله هم چنان در طول تاریخ ادامه یافت؛ مثلاً در سال 1213 میلادی شخصی به نام «مهدی مصر» خود را همان مهدی موعود خواند و گروهی به او پیوستند. و در قرن نوزدهم میلادی در سال 1848 میلادی، مهدی سودانی متولد شد. پس از آن که بزرگ شد، ادعای مهدویت کرد و گروهی او را مهدی موعود خواندند و سرانجام در سال 1885 کشته شد. یکی از این مدعیان مهدویت، درویش رضا بود که در سال سوم سلطنت شاه صفی (ششمین شاه صفویه) به نام مهدی در قزوین خروج کرد. حدود صد و اندی سال قبل «غلام احمد قادیانی» در شبه قاره ی هند خود را مهدی موعود نامید و پیروانی پیدا کرد، که هم اکنون فرقه ی «قادیانی گری» در هندوستان معروف هستند، و در سال 1260 ه.ق (به ادعای بابیان) سیدعلی محمد باب در کنار کعبه ادعا کرد که من همان قائم منتظر هستم.
 
متمهدینِ عصر جدید

اگر اصطلاح «مدعیان دروغین» را در اینترنت جست وجو کنید، با انبوه آمار و اخبار مربوط به این جریان در صفحات سایت ها و خبرگزاری ها مواجه می شوید. بنا بر آخرین گزارش رسمی نیروی انتظامی، بیش از 50 فرقه و گروه تخدیری به ایران وارد شده که نیمی از آن ها فعالند و قریب دویست عنوان کتاب ترجمه و چاپ و توزیع کرده اند(3). در این جا با چند نمونه آشنا می شویم:
ـ سید حسین کاظمینی بروجردی، روحانی نمای بی سوادی که به ضرب زبان چرب و قیافه ی غلط انداز خود، جماعتی از جهّال را با خود همراه کرده و مدعی ارتباط با امام زمان(عج) بود؛ اما پس از دستگیری اعتراف کرد که به جای امام زمان با علیرضا نوری زاده ـ ضدانقلابی فراری و عامل سرویس های غرب ـ ارتباط داشته است و ماهانه بیش از پنجاه میلیون تومان از این راه کسب درآمد می کرد.
ـ مرد همیشه پنهان عراقی که مدعی بود سید حسنی است(!)؛ در لوحی تصویری که از او به دست آمد، وی را در پوششی یک دست سبز و نقابی سفید بر صورت، در زیر عکس منتسب به یکی از ائمه(ع) نشان می دهد که می گوید: «ایران، کربلای ثانی است و من وظیفه ی خطیری بر عهده دارم؛ وظیفه ی من بستر سازی برای ظهور است»! پس از سقوط صدام، تعدادی از اتباع عراقی مقیم ایران، در حالی که لباس های بلند مشکی و شال های سبز در بر داشتند، پس از نمازجمعه ی شهر های تهران و قم، شعار هایی در حمایت از او به عنوان «سید حسنی» سر دادند! این شخص فعالیت های خود را در کرج، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز گسترش داد. از جمله دستورات وی به مریدان، ذکر این گونه صلوات بود: «اللهم صل علی آقا سید»! او مدعی بود که طی الارض می کند و زنان مریدش نیز بر وی مَحرمند! پس از دستگیری، علاوه بر اعتراف به ارتباط نامشروع با مریدان، معلوم شد که دانشجوی سابق دانشگاه بصره بوده است. به اذعان استاندار بصره، هدایت گروه او را رژیم صهیونیستی به عهده داشته است.
ـ خانم پنجاه ساله ای به نام «ب.ب» که ادعا داشت هم زادی از نوع افعی دارد(!) و با اجنه و ارواح در ارتباط است، خود را یار ششم امام زمان(عج) معرفی و اعلام کرد که طی السماء می کند! وی که قصد داشت در بیابان های اطراف قم مسجدی برای امام زمان(عج) بسازد. او پس از دستگیری اعتراف کرد که تنها در یک فقره از مریدانش که یک پزشک خانم بوده، هفتاد میلیون تومان کلاه برداری کرده است!
ـ دوازدهم دی ماه 1386 خبری روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت مبنی بر این که فردی به نام «عبدالرضا.ق» با معرفی خود به عنوان امام زمان، به همراه تعدادی از بستگانش در مقابل نهاد ریاست جمهوری منتظر ملاقات با رئیس جمهور است! وی اظهار داشت پیامی برای رئیس جمهور در دو محور دارد؛ یکی اصلاح وضع اقتصادی و دیگری برچیدن مراسم عزاداری سیدالشهدا. پس از دستگیری و بازجویی معلوم شد که دو برادر این مدعی در سال های گذشته به اتهام اقدام تروریستی، مجازات شده اند و تعدادی از فرزندانش در خارج از کشور به سر می برند.
ـ خانمی به نام «ف.الف» برای جمعی از مریدان زنش ادعا می کرد که همسر آینده ی امام زمان است! وی مدعی بود که با اقدامات و تألیفاتش به تنهایی چهل سال زمان ظهور حضرت را به جلو انداخته است.
ـ شیادی دیگر بیش از چهل نفر ساده اندیش را برای انجام مناسک حج در تپه های اطراف هشتگرد احرام پوشانید و روزی سه نوبت خود و مریدانش به سجاده ی خالی منسوب به امام زمان اقتدا می کردند(!). وی مدعی سیر و سیاحت در عوالم هستی به همراه امام زمان و در سفینه ی ایشان بود!
ـ یکی از دانشجویان وهابی از دانشگاه محمد بن سعود در ریاض به نام «محمد بن عبدالله القحطانی» بعد از چهار سال خود را فارغ التحصیل می کند و مدعی می شود که در رؤیا گفته شده که وی مهدی منتظر است. عده ای از طلاب وهابی با وی بیعت می کنند و او در سال 1400 ه . ق به مسجدالحرام حمله می کند و مردم را به خاک خون می کشد، که به «فتنه ی حرم» مشهور است.(4)
البته این روند، مختص به کشورهای اسلامی نیست، بلکه گرایش به معنویت های مجازی در مغرب زمین نیز، رونق گرفته است؛ چراکه معنویت، گم شده ی دنیای معاصر است. واقعیتی به نام «خلأ معنویت»، علی رغم احساس شدید تشنگی انسان معاصر به حقایق ماورای طبیعت، هم دست قدرت های سیاست پیشه را برای بهره برداری از این خلأ باز می نهد و هم نسل تشنه ی معنویت، عطش خود را با سراب های عرفان نما فرو می نشاند. میلتون، پرکارترین محقق در حوزة جامعه شناسی ادیانِ نوپدید، می نویسد: «بیش از دو هزار فرقة معنویت گرا در آمریکا و بیش از دوهزار جریانِ معنویت جو در اروپا هست که درصد کمی از آن ها مشترکند.»(5)
 
حمایتِ استعمار

در دوره ی معاصر ـ به خصوص ـ جنبش های مهدوی مورد بهره برداری عناصر استعماری قرار گرفته اند. در این دوره عده ای از انسان های پاک نهاد صرفاً به سبب وجود برخی شواهد و شباهت ها در هیئت ظاهری و سلوک اجتماعی آنان، دل در گرو آنان بستند؛ اما در رأس هرم، نشانه هایی از حضور کم رنگ و پررنگ سیاست مداران استعمار وجود دارد که با سوءاستفاده از چنین فضایی، ضربه های جبران ناپذیری بر پیکر جوامع اسلامی و اسلام وارد کرده اند. ضربه ای که استعمار از پای بندی مسلمانان به آموزه های اسلام (نظیر: نماز، جهاد و...) در کشورهای مسلمان خورده بود، آنان را واداشت تا با این ترفند، جنبش های اسلامیِ ضداستعماری را خنثی کنند.
سیدجما ل الدین در مجلة «عروة الوثقی» چنین می نویسد: «انگلیسی ها در هند زمانی که احساس کردند که خیال حکومت بر اندیشة مسلمانان غالب است و در دین شان چیزی است که آن ها را به جنبش و حرکت برای باز پس گرفتن منافع از-دست رفته ی شان وا می دارد، تلاش کردند گروهی از مردم را که خود را منتسب به اسلام می دانند و لباس مسلمانی به تن دارند، ولی در باطن نسبت به اسلام کینه و نفاق می ورزند و منحرف هستند (یعنی مادی گرایان و تجربه گرایان) به سوی خود بکشانند. انگلیسی ها آنان را جهت فاسد کردن اعتقاد مسلمانان و ضعف تعصب دینی برای خاموش ساختن آتش غیرت شان و گسستن رشتة اتحاد و همبستگی شان به کار گرفتند. آن ها این جماعت را در تأسیس مدرسة علیگره و انتشار روزنامه برای نشر دروغ های شان در میان هندیان یاری کردند، تا ضعف اعتقادی فراگیر شود و روابط بین مسلمانان سست گردد و انگلیسی ها بتوانند به راحتی بر آنان مسلط شوند.»(6)
مقام معظم رهبری نیز در این باره فرمودند: «من سندی را دیدم که مربوط به ده ها سال قبل، یعنی اوایل ورود استعمار به شمال آفریقاست. کشورهای شمال آفریقا، گرایش بسیاری به اهل بیت(ع) دارند. مذهب شان هر مذهبی از مذاهب اسلامی که هست، باشد؛ اما محبِّ اهل بیتند. در کشورهای سودان و مغرب و غیره عقیده به مهدویت خیلی پُررنگ است. آن زمان که استعمار وارد مناطقِ مذکور شد... یکی از مسائلی که مزاحم استعمار شد، عقیده به مهدویت بود. در سندی که من دیدم، بزرگان استعمار و فرماندهان استعماری توصیه می‏کنند که ما باید کاری کنیم که عقیده به مهدویت، به تدریج از بین مردم زایل شود!»(7)
ادعاهای شیخ احمد احسایی دربارة وجود بابِ خاص امام زمان(ع) در هر عصری، نظر سیاست بازان خارجی را به تداوم شیخیه به عنوان نطفه ای که می تواند تهدیدی جدی برای تشیع و روحانیت و نظام مدافع و مروج شیعه به شمار آید، به خود جلب کرد؛ به نحوی که پس از ظهور بابیت و بهائیت، دست اندازیِ آنان به پرورش و تقویت و تحریک این مدعیان مورد تأیید دولت های متبوع قرار گرفت. در مقابل، رهبران این فرقه ها نیز، سرسپردگی خود را به سفارت خانه های روس و انگلیس دوچندان کردند تا از این طریق هم باعث رونق کسب و کار خویش و هم جلب رضایت سیاست گذاران خارجی شوند.(8)
عباس افندی، از سران بهائیت، با پیوستن به دولت های بیگانه، وجهة بین المللی این آیین را تکمیل کرد و به پاس خدماتش به دولت انگلستان، لقب «سر» و نشان «نایت هود» (بزرگ ترین نشان خدمت گزاری به انگلیس) را از آنان دریافت کرد.(9)  این ماجرا پس از استقرار انگلیسی ها در فلسطین صورت گرفت. در مراسم خاک سپاری عبدالبهاء نمایندگانی از دولت انگلیس حضور داشتند و وینستون چرچیل، وزیر مستعمرات بریتانیا، با ارسال پیامی مراتب تسلیت پادشاه انگلیس را به جامعة بهایی ابلاغ کرد.(10)
یکی از نشانه های تمایل این فرقه به انگلستان این بود که آن ها هیچ گاه با حکومت به ستیز نمی پرداختند و یکی از شرایط مؤسس این فرقه برای بیعت این بود که هیچ یک از پیروان این آیین بدون اطاعت از حکومت وقت انگلیس اجازة بیعت با او را نداشتند. این نکته را یکی از پیروان این آیین در کتابی که با عنوان «تحفه ی شاهزاده ویلز» به فارسی تدوین کرده، آورده است.(11) رژیم شاه از بهائیان نه تنها حمایت می کرد، بلکه بر اساس اسناد ساواک، آنان مورد حمایت رئیس جمهور آمریکا و دولت اسرائیل نیز بودند. آنان علاوه بر تبریک پیروزی اسرائیل، گستاخی را به جایی رساندند که مبالغ هنگفتی پول برای کمک به ارتش اسرائیل جمع آوری کردند.(12)
دربارة به وجود آمدن نهضت قادیانی در هندوستان، این نکته قابل تأمل است که وقتی فرماندهان انگلیسی در برابر مهدی سودانی دچار شکست های پی در پی شدند، خبر این واقعه در همه جا پراکنده شد. عده ای بر این باورند که حکومت انگلیس از سرانجام ایمان مردم هند به این جنبش هراسان شد؛ زیرا طوفان انقلاب در هند هنوز آرام نگرفته بود. به احتمال قوی، همین امر باعث گرایش انگلیس به جنبش قادیانی برای مقابله با روی آوردن مردم هند به مهدی سودانی شد. این امر، رشد و گسترش عقاید قادیانی را در پی داشت؛ چراکه اساس این آیین را ترک جهاد با شمشیر و وجوب جهاد با برهان و گفت وگو و راه های مسالمت آمیز تشکیل می داد.(13)
قادیانی در سپاس گزاری از استعمار، در برخی نوشته های خود تصریح می کند که حکومت انگلستان به او موقعیت بخشیده است. وی در 14 فوریه ی سال 1898میلادی درخواستی به حاکم انگلیسی پنجاب تقدیم کرد و دوستی و وفاداری خود را به حکومت انگلیس یادآور شد و خدماتی را که برای آن ها انجام داده بود، برشمرد. او گفت: بیشتر عمر من در تأیید و یاری حکومت انگلیسی سپری شد و در باب منع جهاد و وجوب اطاعت از حاکم انگلیسی کتاب ها و نشریه هایی تألیف کردم که اگر گردآوری شوند، پنجاه خزانه را پر می کنند.(14)
از ره آوردهای جنبش های مهدوی این بود که آیینی به دیگر آیین ها افزودند؛ هرچند همة آن ها مدعی بودند که می خواهند آیین های قبلی را متحد سازند، تا جایی که حتی این جنبش ها در میان پیروان خود به شعبه های مختلفی تقسیم شدند.(15)  از سوی دیگر، «فرقه سازی» از دیرباز یکی از ابزارهای طاغوت ها و استعمار و استکبار فرقه سازیِ استعماری، به ویژه سابقه ای دست کم سیصد ساله دارد. از دوره ی صفویه، این طرح را استعمار به کار گرفته است. فرقه سازی و جلوه دادن آن به عنوان جنبش های اجتماعی ، از حربه های کاری آنان در دوران تسلط شان بر بخش عظیمی از جغرافیای جهان بود. این حرکت در مناطق مختلف، اشکال گوناگونی داشت و به فراخور شرایط محیطی و آداب و رسوم و سنن مردم بومی اجرا می شد.برای از بین بردن مذهب های اصیل بوده است. با نگاهی به تاریخ و بررسی روند حرکت اسلام از آغاز تا امروز می توان دریافت که اسلام و مسلمین همواره مانعی بر سر راه طاغوت ها و استعمارگران بوده اند؛ از این رو، این آیین حیات بخش پیوسته آماج فتنه انگیزی آنان بوده است. یکی از این فتنه ها، ساختن فرقه های مختلف مذهبی است تا مسلمانان را به خود سرگرم سازند، آنان را از اسلام اصیل دور کنند و نیروی امت واحد اسلام را هدر دهند. بدیهی است، هنگامی که مأموریت اصلی، اسلام زادیی باشد، چه بهتر که این کار با آموزه های دینی صورت پذیرد.
فرقه سازیِ استعماری، به ویژه سابقه ای دست کم سیصد ساله دارد. از دوره ی صفویه، این طرح را استعمار به کار گرفته است. فرقه سازی و جلوه دادن آن به عنوان جنبش های اجتماعی ، از حربه های کاری آنان در دوران تسلط شان بر بخش عظیمی از جغرافیای جهان بود. این حرکت در مناطق مختلف، اشکال گوناگونی داشت و به فراخور شرایط محیطی و آداب و رسوم و سنن مردم بومی اجرا می شد.(16)
دشمنان اسلام پس از این که دریافتند فرهنگ انتظار و مهدویت یکی از مهم ترین موانع سلطه ی آنان بر کشورهای اسلامی است، از نادانی مردم و دیگر زمینه های مساعد سوء استفاده کردند، فرقه های ضالّه ای پدید آوردند و به اقتدار، انسجام و وحدت مردم مسلمان ضربه وارد کردند. آنان کوشیدند از سویی، با تحقیر هویت ملی باورهای دینی مسلمانان زمینه را برای پذیرش فرهنگ منحط غرب فراهم کنند و از سوی دیگر، با تبلیغات گسترده ی مکتب ها و مذهب های پوشالی و تقویت آن-ها، به هدف خود (محو و نابودی اسلام) برسند.
غرب مسیحی نیک می دانست که انگیزه و آرمان نهفته در جان ساکنان کشورهای مسلمان، دیر یا زود نیروهای استعماری را از سرزمین شان بیرون خواهد راند؛ به همین دلیل، آنان با تشکیل مثلثی در سرزمین های اسلامی، جاپایی برای خود ساختند و با پاشیدن تخم نفاق، امکان ماندن خویش در این سرزمین ها به گونه ای دیگر را فراهم کردند. این مثلث چیزی جز حمایت گسترده از مذاهب جعلی بابیت در ایران، وهابیّت در عربستان و مذهب قادیانی در هند نبود. این سیاست در جهان تشیع، در قالب ترویج اخباری گری، صوفی گری، شیخی گری، بابی گری و بهائی گری نمایان شد. در جهان اسلام نیز این راهبرد در چند محور دنبال شد: حمایت گستردة انگلیس از بهائیت در ایران(17) و قادیانیه در هند، ملقب ساختن سرسیداحمدخان هندی به «میر»، به پاس خدماتش به تجدّد و انگلیس و به عنوان یکی از پیش گامان تجدید نظر دینی(18) و حمایت استعمارگران روسی از شاخة ازلیه ی بابیه (پیروان یحیی صبح ازل).(19)
 

نمایش پی نوشت ها:
1
-شیخ صدوق، کمال الدین، ص 51 .
2
- بیانات مقام معظم رهبری در نیمه ی شعبان، 27/5/87، روزنامه ی جمهوری اسلامی.
3
- جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، خبرگزاری فارس، 26/6/87.
4
-به نقل از: پایگاه های خبری شریف نیوز، آریا نیوز و فردا نیوز.
5
- حمیدرضا مظاهری سیف، «عوامل پیدایش معنویت های نوظهور»، ماهنامه موعود، ش89.
6
- محمد بهی، اندیشه ی نوین اسلامی در رویارویی با استعمار غرب، ص37.
7
-بیانات مقام معظم رهبری در نیمه ی شعبان سال 1376.
8
- سیدمحمدباقر نجفی، بهائیان، ص615 و 616؛ موسی نجفی و موسی فقیه حقانی، تاریخ تحولات سیاسی ایران، ص118- 119.
9
- اسماعیل رائین، انشعاب در بهائیت پس از مرگ شوقی ربانی، ص118؛ شوقی افندی، قرن بدیع، ج3، ص299.
10
- دانشنامه ی جهان اسلام، ج4، ص740.
11
-عباس محمود عقاد، اسلام در قرن بیستم، ترجمه ی: حمیدرضا آژیر، ص128.
12
-روح الله حسینیان، سه سال ستیز مرجعیت شیعه، ص172و173.
13
- همان، ص126 ـ 127.
14
-محمد بهی، اندیشه نوین اسلامی در رویارویی با استعمار غرب، ص41.
15
- عباس محمود عقاد، اسلام در قرن بیستم، ص131 ـ 132.
16
- وحید اختر، تاریخ و فرهنگ معاصر، ترجمه ی: رسول جعفریان، ج1، مقاله ی «میرسید احمدخان و اندیشه ی دینی»
17
- موسی نجفی و موسی فقیه حقانی، تاریخ تحولات سیاسی ایران، ص119 ـ 118.
18
- وحید اختر، تاریخ و فرهنگ معاصر، ترجمه ی: رسول جعفریان، ج1، مقاله ی «میرسید احمدخان و اندیشه ی دینی»
19
- موسی نجفی و موسی فقیه حقانی، تاریخ تحولات سیاسی ایران، ص119 ـ 118.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :