ارسال به دوستان
کد خبر : 250607

اهداف مدعیان مهدویت از ادعاهای خود مهدویت کشکولی برای فریب عوام الناس

«مهدویت» از جمله مسائلی است که در ادیان دیگر موجود بوده و کاهنان یهود و ترسایان مسیح و نصاری از آن خبر داده اند. احادیث و روایات فراوانی از پیامبر و ائمه(ع) به ما رسیده که همگیِ آن ها در تأیید مقام ولایت و امامت امام دوازدهم بوده است و این که روزی ظهور خواهد نمود و زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد. اما به علت همین عقاید که در قلوب مسلمانان بوده است، بسیاری از جاه طلبان و شهرت جویان خود را «مهدی» معرفی کرده و یا ادعای نیابت و یا دیدار ایشان را داشته اند.

انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

اهداف مدعیان مهدویت از ادعاهای خود

مهدویت کشکولی برای فریب عوام الناس

رامین بابازاده

 

چکیده
«مهدویت» از جمله مسائلی است که در ادیان دیگر موجود بوده و کاهنان یهود و ترسایان مسیح و نصاری از آن خبر داده اند. احادیث و روایات فراوانی از پیامبر و ائمه(ع) به ما رسیده که همگیِ آن ها در تأیید مقام ولایت و امامت امام دوازدهم بوده است و این که روزی ظهور خواهد نمود و زمین را از عدل و داد پر خواهد کرد. اما به علت همین عقاید که در قلوب مسلمانان بوده است، بسیاری از جاه طلبان و شهرت جویان خود را «مهدی» معرفی کرده و یا ادعای نیابت و یا دیدار ایشان را داشته اند.
حضرت علی(ع) در باب بررسی ریشه های بروز فتنه می فرماید: «انّما بَدءُ وقوعِ الفِتنِ، اهواءٌ تُتَّبعَ و احکامٌ تُبتدعَ(20)»؛ سر-منشأ همه ی فتنه ها ، پیروی از خواهش های نفسانی و احکامی است که برخلاف شرع صادر می گردد.
در تقسیم بندی کلی می توان اهداف مدعیان را به: انگیزه های شخصی و اهداف گروهی و تشکیلاتی تقسیم کرد. اسناد و تجربیات موجود ثابت می کنند که معمولاً گروه های منحرف مدعی، مستقیم و یا غیرمستقیم، دارای رگه های سیاسی بوده و تحت هدایت و یا حمایت بیگانگان ادامه ی حیات می دهند. در جمع بندی می توان موارد ذیل را از اهم اهداف و انگیزه های مدعیان ـ فردی و گروهی ـ مهدویت برشمرد:
ـ کسب شهرت و آوازه.
ـ کسب ثروت و سودجویی (از افراد ساده لوح)
ـ شهوترانی و سوء استفاده ی جنسی (به ویژه با اغفال زنان و جوانان)
ـ احساس خودبرتربینی، خود دیگربینی، قدرت طلبی و مریدپروری (معمولاً این نوع مدعیان، بیماران روانی هستند که دچار تخیل و توهم شده اند)
ـ جبران شکست های زندگی و پایان دادن به سرخوردگی های گذشته و پاسخ به عقده ی حقارت.
ـ جبهه گیری و ضدیت با دین، مذهب و نظام اسلامی.
ـ تشکیل شبکه های فساد اخلاقی، باندهای توزیع مواد مخدر، ایجاد گروه های ضد اجتماعی (مانند سرقت، قتل و تسویه حساب های شخصی و گروهی)
ـ تشکیل شبکه های سیاسی ـ امنیتی برای ایجاد اغتشاش و انجام عملیات های خرابکارانه در کشور (با هدایت و حمایت دشمنان نظام).
 

انگیزه های مریدان

با مروری بر هویت مدعیان، اگرچه درمی یابیم آمار مدعیان مرد بیش از زن هاست، اما قاطبه ی تأثیرپذیران و مریدان، از قشر زنان و دختران هستند. می توان موارد ذیل را از مهم ترین انگیزه های پیروی از مدعیان دروغین دانست: ارتباط آسان و سریع با عالم غیب و با معصومان(ع)، آگاهی از آینده، قدرت یافتن بر احضار ارواح و اجنه، رفع حاجات دنیایی و دست یابی به ثروت های کلان، درمان بیماری های صعب العلاج، رفع اختلافات خانوادگی و افزایش مهر و محبت او در دل دیگران، انتقام و شکست رقیب از راه غیرطبیعی، موفقیت در زندگی و تحصیل و....
 
شگردهای جذب متمهدین

افراد مدعی، بسته به موقعیت، امکانات و اهداف خود، هم از روش فردی ـ چهره به چهره ـ و هم از روش های سازمانی ـ با تعیین سرگروه ها و حلقه های رابط ـ به جذب پیرو و مرید مشغولند. در مجموع، روش ها و شگردهای تأثیرگذاری این جماعت به قرار ذیل است:
ـ شناسایی و جذب افراد ساده لوح و زودباور.
ـ تأمین مایحتاج مریدان و تطمیع جوانان با پول، مواد، مسکن و تأمین اسباب عیش و نوش آن ها.
ـ تشویق جوانان به ارتباطات آزاد جنسی و تن پروری؛ مانند برگزاری جلسات فساد اخلاقی و اردوهای مختلط و توصیه به زنان برای کشف حجاب در مراسمات خود.
ـ دادن اذکار و اوراد غیرمأثور و ختومات عجیب و غریب و توزیع دستورالعمل های غیرشرعی و به ظاهر جذاب.
ـ چشم بندی، کف بینی، رمالی و انجام امور خارق العاده و یا غیرعادی نما، مانند احضار اجنه و تسخیر ارواح.
ـ ادعاهای گزاف و دروغ پردازی های بزرگ مانند: ادعای کرامت و معجزه، ادعای دانستن اسرار و رموز هستی و کشف اسرار و رازهای مگو، تسلط بر علوم غریبه و دانستن خواص حروف و اعداد و جداول.
ـ خواب سازی و یا تعبیر خواب های مریدان به شکل جذاب و دلخواه.
ـ لفّاظی و سخنوری و سوء استفاده از قدرت بیان خود در جذب مخاطب.
ـ تفسیر به رأی قرآن و منابع مذهبی و بدعت در انجام مناسک دینی و صدور فتواهای من درآوردی، مانند خواندن نماز به زبان فارسی و یا ترک کامل آن در مواقع تشخیص مراد.
ـ انتقال حس شخصیت کاذب به مریدان، مانند دادن سفارت و مأموریت های خاص به هر مرید.
ـ ادعای شفاعت گناهان و شفای امراض صعب العلاج.
ـ ادعای ارتباط و وابستگی به نهادهای حوزوی، قضایی، امنیتی و انتظامی و دیگر مراکز موجه نظام برای جلب اعتماد مریدان.
ـ ادعای ایصال آسان و بدون زحمت مریدان به مقامات معنوی؛ مثلاً تنها با بیعت کردن و دست بوسی و تبعیت بی چون و چرا از مراد.
ـ نفوذ در تشکل های غیردولتی، با وعده ی کمک های مادی و دستگیری ها ی معنوی.
 
راه های شناخت متمهدین

باید دانست:
ـ اساساً تشرف به محضر امام زمان(عج) برای خواصی از اولیا امکان داشته و دارد؛ چنان که تشرفات بزرگانی چون سید بن طاووس و سیدمهدی بحرالعلوم و... در تاریخ مهدویت ثبت است؛ اما بدیهی است که در این باب هر مدعی را نمی توان تصدیق کرد، بلکه تصدیق ادعای تشرف، نیازمند ادله و قرائنی است؛ از جمله، عدم ضدیت ادعا با مبانی اعتقادی و نیز اثبات سوابق تقوایی فراوان مدعی. باید دانست که دو شاخصه ی انسان واصل عبارتند از: تقوا و معرفت(عقلانیت).(21) بی-شک سوابق مدعیان، میزان دقیقی برای سنجش عیار و راستی آزمایی از ادعاهایشان است.
ـ تشرف یافتگان حقیقی و مرتبطان واقعی حضرت، اهل ادعا و باز کردن دکان سودجویی نیستند؛ پس باید مسلّم دانست کسانی که اهل تشرفند، اهل ادعا نیستند:
هر که را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند
ـ اگرچه نمی توان منکر رؤیت حضرت شد، اما باید دانست که ملاقات با امام زمان(عج) ـ در صورت صحت ـ یک سویه است و نه دو سویه؛ یعنی این گونه نیست که هرگاه مدعی اراده کند، بتواند مشرف شود. پس ادعای تشرف و مشاهده ی ارادی، با مبانی اعتقادی ما ناسازگار است.
شاید فلسفه ی صدور روایاتی که بر طرد ادعای تشرف ـ علی رغم اثبات تشرف برخی از بزرگان ـ تأکید دارند، برای جلوگیری از رواج بازار مکاره ی مدعیان دروغین باشد، تا بدین وسیله هر کذابی نتواند کالای تقلبی خود را عرضه کند.
ـ اگرچه تشرف فیزیکی و یا رؤیت بصری حضرت فضیلت است؛ اما اصل و یا لیاقتی منحصر به فرد نیست؛ چراکه اولاً، معرفت و بصیرت در شناخت جایگاه، حقوق و عمل به دستورات آن حضرت، اصل است (من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه)(22)؛ و ثانیاً به گواهی مستندات تاریخ مهدویت، تاکنون برخی از مسیحیان، کلیمیان و اشخاص غیر مسلمان و یا غیر شیعه ـ بنا بر مصالحی ـ شرف حضور یافته اند که واجد لیاقت چندانی نبوده اند.
ـ مدعی نیابت، سفارت، نمایندگی و ابلاغ دستور خاص امام زمان(عج)، طبق نص صریح توقیع مبارک حضرت، مفتری و کذّاب است. حضرت در نامه ای خطاب به آخرین نایب خاص خویش تأکید فرمودند که هرکس ادعای «مشاهده» کرد، او را تکذیب کنید. البته در توضیح و تفسیر این فراز از توقیع مبارک باید خاطرنشان کرد که منظور از تکذیبِ مشاهده کننده، تکذیب اصل رؤیت نیست، بلکه تکذیبِ مشاهده ای است که صاحب آن ادعای رؤیت ارادی و طرفینی داشته باشد. نکته ی ظریف آن است که «مشاهده» بر وزن «مفاعله» است و حاکی از یک عمل طرفینی مثل معامله می باشد که اراده ی هر دو طرف در آن امر دخیل باشد.
ـ روایات معتبر، ما را از توقیت ـ مشخص کردن زمان ظهور یا تعیین محدودة زمانی ظهور حضرت ـ به شدت نهی کرده‏اند. امام باقر(ع) در پاسخ به پرسشی درباره ی زمان ظهور موعود، سه مرتبه فرمود: «آن ها که وقت تعیین می‏کنند، دروغ می‏گویند»(23). امام صادق(ع) نیز به محمد بن مسلم می فرماید: «محمد! اگر کسی وقتی از جانب ما برای ظهور حضرت مهدی(ع) نقل کرد، از تکذیب کردن او نترس؛ چراکه ما برای احدی تعیین وقت نمی‏کنیم.» (24)
ـ مکتب اسلام، مکتب «اصالت کمال» است، نه مکتب اصالت رنج و ریاضت و یا مکتب اصالت کرامت. اگرچه ریاضت، موجب تقویت و قدرت نفس می شود، اما این قدرت، نسبتی با حقانیت ندارد. پس بر فرض صحت ادعای مدعیان در انجام امور خارق العاده، باید دانست که اولاً: خلق کرامت و یا قدرتمندی در شکستن قواعد طبیعت و یا ارتباط با موجودات نامریی، دلیل بر مشروعیت و در نتیجه حقانیت مدعی نخواهد بود و ثانیاً: قدرت در ارتباط گیری با موجودات نادیدنی و یا توانایی های غیرطبیعی، به گواهی اخبار مستند، وجه مشترک فکری تمام این مدعیان و گروه های خرافه: التقاط در اعتقادات، نگاه سکولاریستی به دین و دنیا، تساهل و تسامح شدید دینی ـ مذهبی و نگاه پلورالیستی، به عنوان جوهره ی اندیشه و عمل آن هاست.از کفار، فجار، فاسقان و انسان های بی دین نیز بر می آید. نیروی برخاستن از زمین و یا پرواز در آسمان که حشرات ضعیفی چون سوسک نیز قادر بر آنند، چه حقانیت و مشروعیتی را برای عامل آن می تواند به بار آورد؟! همه می دانند که مرتاضان هندی و یا شخصی مانند دیوید کاپرفیلد، که در جلوی دوربین های خبرگزاری ها ی سراسر جهان از دیوار چین رد شد، چنان کار های شگفتی انجام می دهند که مدعیان دروغین جامعه ی ما در خواب نیز قدرت بر تصور آن ها را ندارند!
ـ اسلام ستیزی و مسلمان گریزی از نشانه های مدعیان دروغین است. ساده ترین راه شناخت این افراد، خلاف شرع های صریح و گناهان بزرگی است که مرتکب می شوند؛ مانند: غیبت، تهمت، اختلاط بی مرز با نامحرم، روابط نامشروع و... . مدعیان در عمل ثابت کرده اند که چندان توجهی به شرع، عرف و اخلاقیات جامعه ی اسلامی ندارند.
ـ نباید نادیده گرفت که وعده ی الهی مبنی بر گسترش عدالت و تحقق حکومت صالحان بر زمین و اعتلای پرچم اسلام به دست بندگان صالح خدا، با وجود ادعاهای مکرر این مدعیان، نه تنها هنوز تحقق نیافته، بلکه هیچ کس صفت عدالت-گستری را در اینان سراغ ندارد.
ـ در مجموع می توان گفت، وجه مشترک فکری تمام این مدعیان و گروه های خرافه: التقاط در اعتقادات، نگاه سکولاریستی به دین و دنیا، تساهل و تسامح شدید دینی ـ مذهبی و نگاه پلورالیستی، به عنوان جوهره ی اندیشه و عمل آن هاست.
  
پی نوشت ها:

20
-نهج البلاغه، خطبه ی 50.
21
-حسن رحیم پور ازغدی، «معنویت توحیدی، معنویت شرک آلود»، ویژنامه ی کژراهه(روزنامه ی جام جم)، ص41.
22
-وسائل الشیعه، ج 16، ص 246.
23
-محمد بن یعقوب کلینی، کافی، ج1، ص368، ح5.
24
-همان، ح3.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :