ارسال به دوستان
کد خبر : 249240

وقتی مردم بخواهند...

إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ همانا خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‏دهد مگر آن که آن ها خود را تغییر دهند، و هنگامی که خدا اراده ی سوئی به قومی (به خاطر اعمالشان) کند هیچ چیز مانع آن نخواهد شد، و جز خدا سرپرستی نخواهند داشت. سوره رعد

وقتی مردم بخواهند...

 

همانا خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‏دهد مگر آن که آن ها خود را تغییر دهند، و هنگامی که خدا اراده ی سوئی به قومی (به خاطر اعمالشان) کند هیچ چیز مانع آن نخواهد شد، و جز خدا سرپرستی نخواهند داشت.
نوح گفته بود من فقط آمده ام شما را انذار بدهم، شریعتِ خد ارا اقامه کنم. نهصد سال همین حرف ها را تکرار کرد. مردم مسخره اش کردند. گفتند فقط پابرهنه ها دور و برِ تو جمع شده اند.. طوفان مهیبی آمد و احدی از آن ها را باقی نگذاشت.

هود برای مردمِ عاد همین حرف ها را زد. گفت: این سنت های غلط آباء و اجدادی تان را بگذارید کنار. بیایید شریعتِ خدا را اقامه کنیم. مردم باورش نکردند. تندبادی آمد و درهم کوبیدشان. از آن شهرِ رویایی شان چیزی باقی نماند.

صالح هم برای اهالیِ ثمود پیغام عبودیت و اقامه ی شریعت برد. مردم باورش نکردند. گفتند: ما پیش ترها به تو امیدوار بودیم.  فکر می کردیم آدم حسابی هستی! صاعقه آمد و شهر سنگی شان را با خاک یکسان کرد.

لوط به قومش همین ها را گفت. از آن گناهِ آشکار بر حذرشان داشت. باورش نکردند. بارانِ سنگ آمد برایشان.

شعیب به اهالیِ مدین انذار داد. گفت که کم فروشی نکنند. مردمش گفتند تو را خیلی کم و ناچیز می بینیم! باورش نکردند. صیحه ی آسمانی آمد و همه شان هلاک شدند.

همیشه ی تاریخ همین بوده. آرزوی همه ی رهبرانِ الهی، اقامهِ شریعت الهی بوده، مردم که همراهی شان نکردند، آرزویشان به باد رفت. این هم یکی از همان قانون های خداست که تا مردم خودشان نخواهند، چیزی عوض نمی شود. وگرنه خدا برای اقامه ی دینش معطل مردم نیست.

نشست روی صندلی، پشت تریبون. گفت: «من توی دهن این دولت می زنم، من دولت تعیین می کنم، من به پشتوانه ی این ملت دولت تعیین می کنم». مردم باورش کردند. توی دهنِ دولتِ قبلی زد. به پشتوانه ی ملتش، دولت تعیین کرد. خدا راست گفته بود؛ تا یک ملت خودشان نخواهند، سرنوشتشان عوض نمی شود.
مریم روستا

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :