ارسال به دوستان
کد خبر : 240218

بهار آیه ها, بهار دل ها

همان ماه رمضان که در آن قرآن نازل شده است. همان قرآنی که هدایت است برای مردم و دلایل روشن از هدایت و فرقان. پس هر کس از شما که این ماه را درک کرد، باید روزه بگیرد...

بهار آیه ها, بهار دل ها

 

همان ماه رمضان که در آن قرآن نازل شده است. همان قرآنی که هدایت است برای مردم و دلایل روشن از هدایت و فرقان. پس هر کس از شما که این ماه را درک کرد، باید روزه بگیرد...

خاصیت بهار، زنده گی ست، طراوت است، نشاط است، بهار که می آید، در فضایش شکوفا می شوند، سر سبز می شوند، جوانه می زنند، جاری می شوند، معطّر می شوند. بهار است دیگر، خودتان که بهتر می دانید.

آدم ها بعضی هایشان بهارند. در کنارشان شکوفا می شوی. تر و تازه می شوی. جاری می شوی. از عطرشان لبریز می شوی. دل شان بهاری ست. می دانید که چه می گویم. همیشه می گفت: بیایید بهار باشیم برای هم.

کتاب ها هم بعضی هایشان بهارند. کنارشان که بنشینی و باهاشان که مأنوس بشوی، شکوفایت می کنند: تازه به تازه، نو به نو. دلت را تازه می کنند، طراوتت می دهند. آن قدر که خودت هم به وجد می آیی. فضایی می سازند برایت که در حریم شان شکوفا بشوی. مثل همین آیه ها. خودِ رسول شان فرمود: بهارِ دل هاست این کتاب؛ ربیع القلوب. دلی که با این آیه ها انس بگیرد خزان ندارد رفقا. باور کنید. فرمود: دل های تان مثل آهن زنگار می گیرد و می پوسد، دوای زنگارهای دلتان، همین کتاب است.

ماه ها هم بعضی هایشان بهارند. نه فقط فروردین و اردی بهشت. این ماه که بیاید بهار است. گیرم که شهریور باشد و آستانه خزان. بهارِ آیه هایی که خودشان بهارند. بهارِ آیه های بهاری...فرمود: لکلّ شیء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان. هر چیز بهاری دارد و بهار قرآن، ماه رمضان است.

اصلاً این ماه، بهاری بودنش را از همین آیه ها دارد. از مقارن شدنش با نزول این آیه های بهاری. به ترین وصف این ماه به روایت خودِ آیه ها،  الّذی انزل فیه القرآن  است. شرافت این ماه، به نزول قرآن است. همان کتابی که مایه هدایت است؛ هدیَ، مایه تشخیص است فرقان، مایه دلایل روشن است؛ بیّنات. شرافت این ماه، به قرآن است رفقا. به همان یک شب که قرآن نازل می شود.

شب ها هم بعضی هایشان بهارند. بعضی هایشان از هزار ماه بهترند. مثل همان شب که گوش زمین و آسمان را تا نزدیکی های صبح، صدای سایش بال هزار هزار فرشته پر می کند. مثل همان شب که اوج این ماه بهاری است. شب نزول این آیه ها. سلام هی حتی مطلع الفجر. 

حیف است بهار آیه ها بیاید و ما هم چنان مهجور باشیم. حیف است عطر این بهار در شامه جهان بپیچد و دل های مان رنگ و بوی بهار نگیرد. دل هایی که در خزانِ دنیازدگی و غفلت و نافرمانی زرد شده و پوسیده. حیف است قبل و بعد از بهار، حالِ دلمان یکی باشد. دوایش را که می دانیم. بهار آن کتاب است، این ماه. بهارِ دل هاست آن کتاب.

حالِ همه موقع بهار یکی نیست. بعضی ها بیشتر بهاری می شوند. بیشتر می شکفند و می بالند. پیشوایِ چهارم من و شما، در چهل و چهارمین دعای صحیفه شان، یاد داده اند در طلیعه این ماه، این طور دعا کنیم: خدایا ما را از بهترین اصحاب و اهالی این ماه قرار بده. از اصحاب و اهالی بهار. و اجعلنا لشهرنا من خیر اهل و اصحاب.

می گفت: یکی همیشه هست که حضورش بهار است برای همه دنیا. گیرم که غایب باشد. بیا دست هایمان را به سینه بسپریم و بر لبهایمان که صله بسته فراق است، شبنم حضور بنشانیم: السّلام علیک یا ربیع الانام و نضرة الایّام. سلام بهار همه موجودات! سلام مایه سرسبزی روزگاران. جویند همه هلال و من ابرویت/ گیرند همه روزه و من گیسویت/ از جمله این دوازده ماهِ تمام/ یک ماه، مبارک است و آن هم رویت

بسم الله الرّحمن الرّحیم. شهر رمضان الّذی انزل فیه القرآن هدیً للنّاس و بیّنات من الهدی و الفرقان...

پ.ن
توی خاطرات ذهنی همه مان ماه مبارک رمضان با یک مفاهیمی، با اشخاصی یا شاید با مکان هایی گره خورده است. سال ها شاید از چهار،پنج سالگی- ماه های مبارک رمضان برای من قرین بود با حضور یک استاد و معلّم قرآن؛ حاج آقا محمّد جواد محمودی برادرزاده علامه محمودی «ره»، صاحب نهج السّعاده - . هر سال، ماه رمضان به دعوت اهل مسجدمان می آمدند و عصر عید فطر دوباره به قم برمی گشتند. مسجد محلّمان یک ماه مزین به حضور ایشان می شد و خانه عمو محمّد علی که مجاور مسجد بود، محل اسکانشان بود. جلسات قرآن هم هر روز خانه عمو تشکیل می شد. ظهرها توی مسجد منبر می رفتند و معمولاً  تفسیر می گفتند. شب های قدر مباحثه قرآنی راه می انداختند. ایشان اوّلین معلّم قرآن من بودند. الفبای قرآن را از ایشان تعلیم گرفتم و بعد هم قدم به قدم، تجوید و حفظ و تفسیر و ... حاج آقا برای من مصادف و مترادف و ملازم با قرآن بودند با همان عبای مشکی و چشم های خیره به زمین-. حتّی رسم الخط شان هم شبیه خط قرآن بود. چند سالی هست که وقتشان را بیشتر صرف تألیف و پژوهش می کنند و ماه های رمضان جایشان آن جا خالی ست. گاهی قم که می رویم محضرشان شرفیاب می شویم. هر سال، عطر بهار آیه ها که در شامه جهان می پیچد، دلتنگ آن روزها می شوم. دلتنگ عمو محمّدعلی که خیلی زود دنیای ما را رها کرد و سه سال پیش، به گمانم در زمره شهدا، مهمان امام حسین شد. دلتنگ ماه های رمضان ی که برای من با حاج آقا محمودی گره خورده بود. با قرآن. دلتنگ نماز های جماعتِ صبح که به امامت ایشان می خواندیم. دلتنگ سفره های افطار و سحری، وقتی بابا، حاج آقا را دعوت می کردند. دلتنگ جایزه هایی که روز عید فطر، برای حفظ اجزاء قرآن از دست ایشان می گرفتم. دلتنگ مسجدمان که حالا- توی این سال هایی که من تهران بوده ام- ، اگرچه خیلی بزرگ تر شده و زیباتر، با آن دوتا گلدسته سفید، اما دیگر آن جا غریبی می کنم. دلم برای همان مسجد کوچک قدیمی و آدم هایش تنگ می شود. من هنوز به همان جمله تان دل خوشم حاج آقا. همان که ده سال پیش، اولین صفحه از اولین جلدِ مجموعه تفسیری که به من هدیه دادید با آن خط قرآنی تان، به عربی نوشتید؛ واسئله ان لا ینسانی من صالح دعواتها کما لا انساها. من هنوز سر این قرار هستم. کمتر می شود که قرآن را باز کنم و یاد شما نیفتم. شما هم سرِ قرارتان هستید؟

مریم روستا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :