Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212861
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 15:59
تعداد بازدید : 788

معرفی رمان برکت

برکت رمانی است که زندگی یک ماهه یک روحانی را در تقابل با مردمی روایت می کند که در یک روستای دورافتاده زندگی می کنند •  

   معرفی رمان برکت

  برکت رمانی است که زندگی یک ماهه یک روحانی را در تقابل با مردمی روایت می کند که در یک روستای دورافتاده زندگی می کنند. قرار است حاج برکت مردم روستا را، که مردمی سست ایمان اند و میانه  خوبی با روحانی جماعت ندارند، ارشاد کند، اما روحیه  این مردم سخت تر از آن است که به این راحتی به این مبلّغِ دین دل بدهند. اکثریت روستا اهل نماز و روزه نیستند و هر کاری می کنند که حاج برکت را مثل آخوندهای قبلی فراری کنند: از کم محلی و تمسخرکردن گرفته تا تحکم و دخالت در کار او.

  حاج برکت شخصیت پیچیده ای ندارد. بارزترین خصیصه اش حجب وحیای بیش از حدش است که او را در موضع ضعف قرار می دهد. مثل هر آدم دیگری، گرفتاری های خاص خودش را دارد: روحانی ای است که مشکلاتش با همسری که وصله ای ناجور برای او و خانواده اش بوده او را وارد مرحله  جدیدی از زندگی کرده است. از خانواده طرد شده و تحمل رفتارهای همسرش را هم ندارد. در واقع، کسی است از این جا رانده و از آن جا مانده … برای فرار از همین مشکلات است که به بهانه  تبلیغ به این روستا آمده تا چندی، دور از هیاهوی زندگی، آرامش را تجربه کند.

  شخصیت برکت، که دارای کشمکش های درونی است، وقتی در تقابل با اهالی روستا قرار می گیرد، بُعد شخصیتی دیگری می یابد. بروز کشمکش های بیرونی، او را از یک شخص منفعل تبدیل می کند به شخصیتی کارآمد و عمل گرا: عکاسی می کند و مردم روستا به واسطه هنر او آماده  پذیرفتن او می شوند. حالا حاج برکت را شبیه آخوندهای قبلی نمی بینند. از نظر آن ها، حاج برکت روضه و دعاهایش متفاوت است. دعا که می کند، استجابت می شود. آستین بالا می زند و در روبه راه کردن مسجد همت می گمارد. بین طرفین دعوا وساطت می کند و حرفش خریدار دارد. خطر را به جان می خرد و برای بیرون راندن ماری که به مسجد راه یافته وارد عمل می شود. حاج برکت رسالتش با مردم روستا را به خوبی انجام می دهد و خودش هم به ورطه  بالاتری از ابعاد شخصیتی دست پیدا می کند.

  انتخاب این موضوع شاید برای نویسنده  کتاب راه رفتن روی تیغی دولبه باشد؛ زندگی یک روحانی و افکارش از آن دست دغدغه های اجتماعی نیست که بتواند به راحتی نظر خواننده را به خود جلب کند. اکبری دیزگاه اما توانسته با قراردادن قهرمانش در موقعیت های چالش برانگیز و خلق شخصیت های جذابی که در روستا زندگی می کنند بر کشش رمان بیفزاید. شروع خوب این کتاب به خوبی قادر است توجه خواننده را به خود جلب کند و او را به دنبال کردن داستان راغب نماید. در ابتدا، نویسنده هوشیارانه روحانی تازه وارد را در موقعیت ضعف قرار می دهد. دیوانه ای، به تحریک چند تن از اهالی، حاج برکت را با سیب گندیده مورد حمله قرار می دهد. این آزارها در ادامه بیش تر هم می شود. اما قرار است طلبه  ما با تحمل این مشقات به نوعی خودساختگی شخصیتی برسد. او ناگهان چشم باز می کند و می بیند که یونس وار به دهان اژدهایی به نام میانرود افتاده است. حاج برکت با دستیابی به درجات سلوکی که می یابد در پایان به معراج می رسد. رؤیای آخر او گواه همین معناست: وقتی که او از درخت بالا می رود و دستش به ماه می رسد … .

  با همه  تفاصیلی که رفت، باز هم به نظر می رسد شخصیت پردازی قهرمان هنوز به کمال نرسیده باشد؛ چراکه انتظار می رود شخصیت حاج برکت به عمق بیش تری دست یابد: نه به مدد رؤیا، که در واقعیت شاهد تحول اساسی حاج برکت باشیم. اگرچه تا حد قابل قبولی این مهم در شخصیت رخ داده است، نمی توان با قطعیت گفت که حاج برکتِ اول داستان بر اثر تحولی که در او رخ داده تبدیل به شخصیتی پخته تر شده است. او به شهرش بازمی گردد، اما ما نمی دانیم که قرار است با زندگی اش چه کند، آن هم وقتی که تصمیم گرفته با پدرش آشتی کند، اما تماس های تلفنی ناموفق داشته است. موضوع قابل بحثِ دیگر برخوردهایی است که حاج برکت با دختربچه  قرآنی پرس دارد، دختربچه ای که سؤال های عمیق فلسفی می کند و جواب های سطحیِ روحانی او را قانع نمی سازد. هر بار هم روحانی داستان ما جواب دادن را موکول به زمانی دیگر می کند. مخاطب اثر در مورد این سؤال های عمیق و زیرکانه کنجکاو می شود و انتظار می رود حاج برکت بالأخره با تحولی که می یابد به بُعد عمیق تری از شناخت خداوند دست یابد و بتواند جواب دختربچه را بدهد، اما این اتفاق حتی در پایان هم نمی افتد و مخاطب هم چنان با این سؤال های بی جواب رها می شود.

  زهره زنگنه یوسف آبادی به نقل از ادبیات اقلیت

   نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

پربيننده ترين مطالب

ورود کاربر

حديث

قال رسول الله صلی الله علیه و آله : لا تَمَنَّوا هَلاكَ شَبابِكُم وَ اِن كانَ فيهِم غَرامٌ ، فَاِنَّهُم عَلى ما كانَ فيهِم عَلى خِلالٍ ، اِمّا اَن يَتوبوا فَيَـتوبَ اللّه‏ُ عَلَيهِم ، وَ اِمّا اَن تُرديَهُمُ الفاتُ ، اِمّا عَدُوّا فَيُقاتِلوهُ ، وَ اِمّا حَريقا فَيُطفِئوهُ وَ اِمّا ماءً فَيَسُدُّوهُ

نابودى جوانانتان را آرزو نكنيد ، گرچه بدى‏هاى بسيار در آنان باشد، زيرا آنان با آن بدى‏ها چند دسته‏اند : يا توبه مى‏كنند و خداوند هم توبه آنان را مى‏پذيرد و يا اين‏كه آفت‏ها ، آنان را از پاى درمى آورد و يا با دشمنى مى‏جنگند، يا آتش‏سوزى را، خاموش مى‏نمايند و يا سيلى را سد مى‏كنند.

(حلية الأولياء، ج 5، ص 119)