ارسال به دوستان
کد خبر : 204881

ايوانجليست ها و رسانه مقدس3

به مبلّغان انجيل ايوانجليست (Evangelist) مى گويند. قبل از جنگ جهانى دوم ايوانجليست ها به عنوان بنيادگرا (Fundamentalist) معروف بودند، ليكن بعد از جنگ جهانى دوم آنها خود را به عنوان «ايوانجليست» معرفى كردند. شعار آنها بازگشت به انجيل و تغيير جامعه با تحول فرهنگى است، تا از اين راه در آمريكا حكومتى بر مبناى بنيادهاى انجيل به وجود آورند. آن دست از ايوانجليست ها را كه از راه تلويزيون برنامه هاى تبليغى پخش مى كنند «تلى وانجليست» (Televangelist) مى نامند. آنها در اوائل قرن بيستم اصول مسيحيت را با عنوان «بنيادها» (The Fundamentals) تبيين نمودند كه تا سال 1915م دوره دوازده جلدى را در آمريكا منتشر كردند و به سبب همين مواضع براى اولين بار اصطلاح «بنيادگرا» بر آنها اطلاق گرديد. از جانب بنيادگرايان مسيحى در آمريكا در سال 1919م مؤسسه اى با عنوان «انجمن جهانى بنيادهاى مسيحى»(4) تأسيس گرديد و ويليام بل ريلى (William Bell Railey) بنيانگذار آن بود. بعد از جنگ جهانى دوم آنها خود را به عنوان مبلّغان انجيل (ايوانجليست) معرفى كردند و موسسه اى به نام «اعضاى جهانى ايوانجيلى» را در سال 1951م به وجود آوردند و خود را به جاى بنيادگرايان به عنوان محافظه كاران مسيحى معرفى كردند. آنها با جديت درباره عملى نمودن خواسته هاى مسيح و تحقق پيشگوييهاى انجيلتبليغ مى كنند و اعلام مى دارند «ظهور دوباره مسيح» بسيار نزديك است و مسيحيان براى ظهور دوباره مسيح وظيفه دارند انجيل را در سراسر جهان تبليغ نمايند. نوشتار حاضر به بررسي عقايد و افکار ايوانجليست ها، سازمان هاي وابسته و چهره هاي شاخص آن مي پردازد.

بدیهی است انتشار این مقاله به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای  آن به عهده نویسنده محترم می باشد .

کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد.  

 

ايوانجليست ها و رسانه مقدس3

بيلى گراهام و فرزندش طرفدار جدى اسرائيل و صهيونيسم مى باشند و در سخنرانيهاى خود عليه اسلام و مسلمانان مطالب زيادى ايراد مى كنند. بيلى گراهام در سال 1983م كتابى را با عنوان نزديك شدن صداى سم اسبها(98) تأليف نمود و در آن كتاب تبليغ كرد كه در آغاز هزاره سوم در پايان جنگ آرمگدون، مسيح سوار بر اسبى سفيد رنگ و با شمشيرى دولبه در دست ظهور خواهد نمود و در اين جنگ ضد مسيح (دجّال) را هلاك نموده، حكومت يك هزار ساله اش را به پايتختى بيت المقدس تأسيس خواهد نمود.

سازمانهاى سياسى ايوانجليست ها

ايوانجليست ها براى پيشبرد اهداف سياسى و اجتماعى خود تعدادى مؤسسه را در آمريكا تأسيس كرده اند كه در سطح كشور فعاليت مى كنند:
1)ائتلاف مسيحيان براى آمريكا(45): اين مؤسسه كه در سال 1989م تأسيس گرديد يكى از سازمانهاى فعال سياسى ايوانجليست ها مى باشد كه در همه ايالات پنجاه گانه آمريكا بيش از 1700 دفتر دارد و دو ميليون نفر عضو فعال اين سازمان مى باشند. در اين سازمان بيش از 50000 فعال سياسى و 25000 كشيش عضويت دارند. بودجه ساليانه آن بيش از 25 ميليون دلار مى باشد و از سال 1991م همه ساله اجتماع ساليانه سراسرى را با عنوان «جاده اى به سوى پيروزى»(46) برگزار مى كنند كه در آن به اعضاى فعال آن براى كانديد شدن در انتخابات، تبليغات انتخاباتى و اداره رسانه هاى عمومى آموزش ويژه داده مى شود. اين مؤسسه از مسيحيان متعصّب مى خواهد كه در تمامى انتخابات از شوراى محلى گرفته تا رياست جمهورى شركت فعال داشته باشند و به كانديداى مورد تأييد مؤسسه رأى دهند(47)
2)ميز گرد دينى(48): اين مؤسسه در سال 1979م تأسيس گرديد كه در آن فرماندهان ارشد ارتش، سياستمداران و رهبران برجسته ايوانجليست عضويت دارند و مسئوليت آنها تأييد سياستمدارانى است كه از ارزشهاى دينى و سنتى مسيحى پيروى مى كنند، تا در انتخابات مختلف به پيروزى برسند.
3)ائتلاف آمريكايى براى ارزشهاى سنتى(49): اين مؤسسه در سال 1983م تأسيس گرديد و 43000 كليسا عضو اين مؤسسه مى باشند. اعضاى آن براى حفظ ارزشهاى سنتى و دينى مسيحى كوشش مى كنند كنگره آمريكا قوانين مورد نياز را به تصويب برساند و در انتخابات، كانديدايى را كه طرفدار ارزشهاى سنتى و دينى باشد معرفى و تأييد مى كنند. ايوانجليست هاى معروف عضو اين ائتلاف مى باشند.
4)جنگ صليبى علمى بين المللى براى مسيح(50): اين مؤسسه براى تبليغات دينى و سنتى در دانشگاههاى آمريكا در سال 1951م در دانشگاه لُس آنجلس تأسيس گرديد. اين مؤسسه علاوه بر تبليغات دينى در دانشگاههاى آمريكا مبلّغان را براى تبليغات مسيحى به كشورهاى مختلف اعزام مى كند و 16000 مبلّغ مسيحى در سراسر جهان دارد و بودجه سال 2000م اين مؤسسه، 300 ميليون دلار بود(51)
5)زنان علاقه مند به آمريكا(52): اين مؤسسه در سال 1979م تأسيس گرديد و فعال ترين مؤسسه فعاليتهاى دينى و سياسى زنان طرفدار اعتقادات ايوانجليست ها در آمريكا مى باشد. در اين مؤسسه بيش از 000/600 زن عضو مى باشند و 800 دفتر در سراسر كشور دارد و بودجه ساليانه آن بيش از 10 ميليون دلار مى باشد. اين مؤسسه براى دفاع ارزشهاى دينى و سنتى و حفظ خانواده فعاليت گسترده دارد.
6)انجمن خانواده آمريكايى(53): اين انجمن كه در سال 1977م تأسيس گرديد و براى ترويج اخلاق و آداب دينى و سنتى در رسانه هاى عمومى آمريكا فعاليت مى كند و عليه ايستگاههاى راديويى و تلويزيونى كه برنامه هاى ضد اخلاقى، خشونت آميز و مبتذل پخش مى كنند تبليغات كرده، از مردم مى خواهند اين برنامه ها را تحريم نمايند.
7)انجمن ملى ايوانجليست ها(54): اين مؤسسه در سال 1942م تأسيس گرديد و از منافع ايوانجليست ها در مسائل دينى، اجتماعى و سياسى دفاع مى كند.
8)بنياد آزادى مسيحيت(55): اين مؤسسه، به ايوانجليست ها براى به دست آوردن مقام و پُستهاى دولتى آموزش مى دهد.
9)بنياد ميراث(56): اين يكى از فعال ترين مؤسسه هاى «هسته مشاوران»(57) متعلق به ايوانجليست ها مى باشد كه در شكل دهى سياستهاى دولتهاى حزب جمهوريخواه نقش حياتى ايفا مى كند. «پروژه اى براى قرن جديد آمريكايى»(58) و «انستيتو واشنگتن براى سياستگذارى در خاور نزديك»(59) و «چالسيدون» (Chalcedon) از ديگر مؤسسات هسته مشاوران مى باشند كه تحت نفوذ ايوانجليست ها فعاليت مى نمايند.
10) مركز آمريكايى براى حقوق و عدالت(60): اين مؤسسه براى حفظ منافع بنگاههاى سخن پراكنى دينى كه توسط ايوانجليست ها اداره مى شود تأسيس شده است.
11
)انجمن اخبارنويسان دينى(61): در اين انجمن اخبارنويسان وابسته ايوانجليست ها كه اخبار روزانه دينى براى راديو، تلويزيون و روزنامه ها تهيه مى كنند عضويت دارند و اين انجمن از منافع آنها دفاع مى كند.
 
12)بنياد كنگره آزاد(62): اين مؤسسه براى اعمال نفوذ در كنگره فعاليت دارد و ايوانجليست هاى برجسته عضو اين بنياد مى باشند
13)انجمن حزبى محافظه كاران(63): اين مؤسسه سياسى نيز تحت نفوذ ايوانجليست ها مى باشد.
14)روزنامه «صداى مسيحيت»(64): مقر اين روزنامه در كاليفرنياست و مواضع ايوانجليست ها را بيان مى كند. اين روزنامه به طور منظم «كارت گزارش» (Report Card)درباره نمايندگان كنگره پخش مى كند. در اين كارت، به نمايندگان كنگره براى دادن رأى به لوايح در كنگره نمره داده مى شود و به نمايندگانى كه از لوايح مربوط به مسائل دينى، سياسى و اجتماعى مورد تأييد ايوانجليست ها حمايت نمايند بيشترين نمره داده مى شود و آنان به هواداران ايوانجليست ها در سراسر آمريكا معرفى مى شوند تا مورد تأييد آنها نيز قرار گيرند. اين كارت، در حقيقت يك اسلحه سياسى است كه عليه نمايندگان كنگره كه مخالف افكار ايوانجليست ها مى باشند به كار گرفته مى شود(65).

ايوانجليست هاى معروف آمريكا

1-    جرى فالول:
او يكى از معروف ترين ايوانجليست هاى آمريكا مى باشد. وى فرزند كارى فالول است كه از شدت شرابخوارى در 55 سالگى درگذشت. جرى فالول در سال 1956م از «دانشكده انجيل بابتيست»(66) واقع در اسپرينگ فيلد ميسورى(67) فارغ التحصيل شد و سپس كشيش گرديد و به لينچ برگ ويرجينيا(68) بازگشت. وى يك كارخانه متروكه مشروبات غير الكلى را خريد و در آن محل كليسايى بزرگ با ظرفيت هفده هزار نفر احداث كرد كه يكى از بزرگ ترين اجتماعات عبادى روز يكشنبه آمريكا در اين كليسا برگزار مى شود.
جرى فالول با زنى كه در «كليساى بابتيست» شهر لينچ برگ پيانو مى نواخت ازدواج نمود. وى اولين برنامه دينى در راديو را در سال 1956م از ويرجينيا پخش كرد و آن را «وقت قديمى ساعت انجيل»(69) ناميد كه تا امروز هم به طور منظم پخش مى گردد. فالول اكنون سخنرانيهاى تبليغى خود را از 260 ايستگاه راديويى در آمريكا پخش مى كند. وى در سال 1973م در شهر لينچ برگ ويرجينيا دانشكده اى براى تربيت مبلّغان مسيحى با عنوان «دانشكده ليبرتى» تأسيس نمود كه در حال حاضر به دانشگاه تبديل شده است.

فالول عضو رسمى كليساى «كنوانسيون بابتيست هاى جنوبى» است كه با نفوذترين و بزرگ ترين كليساى ايوانجليست ها در آمريكا مى باشد. وى در سال 1979م يك مؤسسه سياسى و اجتماعى با عنوان «اكثريت براى اخلاق»(70) به وجود آورد كه يكى از مؤسسات فعال سياسى اجتماعى ايوانجليست ها مى باشد(71). اين مؤسسه طرفدار حفظ ارزشهاى سنتى خانواده است و با طلاق، هم جنس بازى، ازدواج در دادگاه و ابتذال در رسانه هاى عمومى به شدت مخالفت مى كند و براى الزامى كردن مراسم عبادى در مدارس دولتى فعاليت مى نمايد.
فالول در انتخابات رياست جمهورى سالهاى 1980 و 1984م از رونالد ريگان آشكارا حمايت كرد و در تبليغات انتخاباتى شركت فعال داشت و حمايت ايوانجليست ها در اين انتخابات باعث پيروزى ريگان گرديد. شعار انتخاباتى وى در انتخابات سال 1980م اين بود: «نه من گناهكارم، نه تو گناهكارى، بلكه آمريكا گناهكار است و براى نجات آمريكا همه بايد فداكارى كنند»(72)
در ژوئن 1980م تظاهراتى را در پايتختهاى ايالات پنجاه گانه آمريكا با عنوان «من عاشق آمريكايم»(73) برگزار نمود و شعار اين راهپيمايى چنين بود: «آمريكا تو خيلى جوان هستى كه بميرى»(74). اين مراسم از 215 ايستگاه تلويزيونى آمريكا پخش گرديد. در اين برنامه، سخنرانيها و پيامهاى نمايندگان كنگره و استانداران ايالتهايى كه طرفدار اعتقادات ايوانجليست ها بودند پخش مى گرديد. فالول در دوران رياست جمهورى ريگان به مدت هشت سال كشيش رسمى كاخ سفيد گرديد.
فالول مانند ساير ايوانجليست هاى آمريكا طرفدار و حامى اسرائيل است. وى در سخنان خود اظهار مى دارد عيسى مسيح دعاى يهوديان را اجابت نمى كند، ولى از وجود اسرائيل حمايت مى كند؛ چرا كه مطابق اعتقادات ايوانجليست ها در آخرالزمان يهوديان از سراسر جهان بايد به سرزمين فلسطين مهاجرت نمايند و هم زمان با ظاهر شدن دجّال، 144000 نفر از يهوديان به مسيح اعتقاد پيدا خواهند نمود و همراه «مسيحيان دوباره تولّد يافته» و مسيح به بهشت خواهند رفت و آن گاه تمامى يهوديان جهان به دست دجّال كشته خواهند شد(75). هفت سال بعد از ظاهر شدن دجّال، مسيح همراه مسيحيان دوباره تولّد يافته به زمين فرود خواهند آمد و دجّال را در محل فلسطين در جنگ نهايى مقدس (آرمگدون) شكست خواهند داد و مسيح پس از آن براى مدت هزار سال(76) حكومت جهانى را به پايتختى بيت المقدس رهبرى خواهد كرد(77)
فالول مانند ديگر رهبران برجسته ايوانجليست در آمريكا دشمنى علنى عليه اسلام و رسول اكرم صلى الله عليه و آله دارند. در اكتبر 2002م، فالول در يك سخنرانى كه از شبكه هاى تلويزيونى در آمريكا پخش گرديد آشكارا به حضرت رسول اكرم صلى الله عليه و آله توهين نمود كه بعد از اين سخنرانى، مسلمانانِ سراسر جهان عليه وى اعتراض شديد نمودند.
2- پات رابرتسون:
وى يكى از رهبران با نفوذ ايوانجليست ها در آمريكا و صاحب شركت تلويزيونى دينى «شبكه سخن پراكنى مسيحيان»(78) مى باشد كه در سال 1961م در شهر ويرجينيا تأسيس نمود. ارزش فعلى اين شركت تلويزيونى 230 ميليون دلار مى باشد و بعد از شبكه تلويزيونى CNN و ESPN Sports بزرگ ترين شبكه تلويزيونى در آمريكاست.
رابرتسون در سال 1989م يك سازمان فعال سياسى را با عنوان «ائتلاف مسيحيان براى آمريكا» تأسيس نمود كه وظيفه آن جلب آراى مردم در انتخابات براى حزب جمهوريخواه مى باشد. وى در انتخابات رياست جمهورى سال 1988م يكى از كانديداهاى حزب جمهوريخواه بود و سه ميليون نفر از اعضاى حزب ياد شده از كانديدا شدن وى حمايت كرده بودند.
در آمريكا 55 ميليون نفر از سياستهاى «ائتلاف مسيحيان براى آمريكا» حمايت مى كنند و رأى آنها براى پيروزى كانديدهاى حزب جمهوريخواه نقش حياتى دارد. اعضاى شوراى مركزى اين ائتلاف 40 درصد اعضاى «شوراى ملى حزب جمهوريخواه»(79) را تشكيل مى دهند.
رابرتسون براى تربيت مبلّغان مسيحى دانشگاهى در ويرجينيابيچ به نام «دانشگاه ريجنت» تأسيس كرده است كه در آن بيش از سه هزار دانشجو تحصيل مى كنند. شبكه «سخن پراكنى مسيحيان» متعلق به وى از چهار ايستگاه تلويزيونى و پنج ايستگاه راديويى برنامه هاى دينى خود را شبانه روز پخش مى كنند. برنامه هاى اين شبكه از ماهواره و كابل منتشر مى گردد. رابرتسون در برنامه هاى دينى دراين شبكه، از مسيحيان تقاضاى اعانه و كمك مالى مى نمايد. بودجه ساليانه اين شبكه 55 ميليون دلار مى باشد(80). اين شبكه از تمامى امكانات و تكنولوژى جديد به طور گسترده بهره مى گيرد و 1500 كارشناس كارمند اين شبكه مى باشند.
رابرتسون در معادن طلا در ليبريا و معادن الماس كنگو كينشاسا سرمايه گذارى وسيع كرده است(81). تنها در سال 2000م، 60 ميليون دلار درآمد شخصى داشته و اكنون ثروتمندترين كشيش در جهان شناخته مى شود.
رابرتسون بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 اظهار داشت كه مسيح آمريكا را به سبب افزايش گناه در جامعه عذاب نموده است. وى به شدت مخالفت جنبش فمنيسم مى باشد و آن را باعث افزايش سقط جنين و روى آوردن زنان به جادوگرى و خرافات و هم جنس بازى مى داند. بعد از اينكه سه تن از قضات ديوان عالى آمريكا به طرفدارى و حمايت از هم جنس بازى در ماه مى سال 2000م رأى صادر كرده بودند او براى عزل اين سه قاضى تبليغاتى گسترده را با عنوان «عمليات براى آزادسازى ديوان عالى»(82) آغاز نموده است. وى در كتاب معروف سلطنت سرى(83) اعلام مى كند كه رأى ديوان عالى كشور كه مخالف قوانين و ارزشهاى مسيحيت باشد واجب الاطاعة نيست(84)
رابرتسون نيز مانند ساير ايوانجليست ها طرفدار سرسخت اسرائيل و صهيونيسم مى باشد و مطابق اعتقادات جديد پروتستانها درباره «عملى نمودن خواسته هاى مسيح»(85) و «تحقق پيشگوييهاى انجيل»(86) تأييد همه جانبه از دولت غاصب فلسطين اشغالى را يك وظيفه دينى براى خود مى دانند. رابرتسون مانند ديگر ايوانجليست ها به طور گسترده چنين تبليغ مى كند كه مسيح تا سال 2007م حتما ظهور خواهد نمود و كتابى را با عنوان پايان عصر(87) تأليف نموده و در آن تأكيد مى نمايد كه جنگ نهايى مقدس (آرمگدون) بعد از سال 2000م و قبل از سال 2007م آغاز شده، در اين جنگ سراسر جهان نابود خواهد شد و فقط ايوانجليست ها كه خود را «مسيحيان دوباره تولّد يافته» معرفى مى كنند نجات خواهند يافت. وى در كتاب ديگر خود نظام نوين جهانى(88)، «جهانى شدن» (Globalization) اقتصاد و تقويت سازمانهاى بين المللى را موانع اصلى در تحقق يافتن اهداف دينى ايوانجليست ها قلمداد مى كند و تهديد مى نمايد كه در آغاز هزاره سوم ايوانجليست ها اين وضعيت جهان را تحمل نخواهند كرد و دنيا در آغاز هزاره جديد بايد منتظر اقدامات عملى جنگجويان مسيحى باشد .
3- هال ليندسى (Hal Lindsey):

وى يكى از رهبران معروف دينى پروتستانها و مبلّغ برجسته انجيل در ايالات متحده آمريكا محسوب مى شود. وى در آمريكا به عنوان «پدر مكتب اعتقاد به تحقق پيشگوييهاى انجيل»(89) معروف است. ليندسى صاحب «شبكه سخن پراكنى تثليث»(90) و ماهنامه «شرح وقايع آخرالزمان»(91) و فصلنامه «شماره معكوس»(92) مى باشد. ليندسى بيش از بيست كتاب در تفسير پيشگوييهاى انجيل تأليف كرده است و محور اين كتابها آغاز جنگ نهايى آرمگدون در فلسطين و ظهور دوباره مسيح در آغاز هزاره سوم مى باشد. كتابهاى معروف وى در اين موضوعات به قرار زير مى باشد:
1)شماره معكوس جنگ نهايى آرمگدون(93)، چاپ سال 1983؛
2)زمين؛ سياره بزرگ گذشته(94)، چاپ 1970؛
3)جنگ براى بيت المقدس(95)، چاپ 2001.
هال ليندسى يك ماه بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 كتابى را با عنوان آمريكا بر سر دو راهى(96) تأليف نموده در آن تبليغ مى كند كه حادثه 11 سپتامبر 2001م زمينه ساز آغاز جنگ نهايى آرمگدون مى باشد. قبل از اين حادثه همين نويسنده در آغاز سال 2001م كتابى را با عنوان در پيشگوييهاى انجيل، جاى آمريكا كجاست؟(97) تأليف كرده بود. در اين كتاب، نقش دولت ايالات متحده آمريكا در جنگ نهايى آرمگدون بيان شده است. نويسنده در اين كتاب تلقين مى نمايد كه دولت ايالات متحده آمريكا جنگ آرمگدون را رهبرى خواهد نمود و انگلستان نيز متحد و همكار آمريكا خواهد بود.
4ـ بيلى گراهام (Billy Graham):
وى معروف ترين ايوانجليست در ايالات متحده آمريكاست و در ميان پروتستانهاى سراسر جهان شهرت فراوانى دارد. وى ارتباط بسيار نزديكى با تمامى رؤساى جمهورى ايالات متحده آمريكا داشته است و تا اواخر دوره رياست جمهورى جيمى كارتر، كشيش رسمى كاخ سفيد بود. اكنون فرزند وى فرانكلين گراهام (Franklin Graham) كشيش رسمى كاخ سفيد مى باشد.
بيلى گراهام و فرزندش طرفدار جدى اسرائيل و صهيونيسم مى باشند و در سخنرانيهاى خود عليه اسلام و مسلمانان مطالب زيادى ايراد مى كنند. بيلى گراهام در سال 1983م كتابى را با عنوان نزديك شدن صداى سم اسبها(98) تأليف نمود و در آن كتاب تبليغ كرد كه در آغاز هزاره سوم در پايان جنگ آرمگدون، مسيح سوار بر اسبى سفيد رنگ و با شمشيرى دولبه در دست ظهور خواهد نمود و در اين جنگ ضد مسيح (دجّال) را هلاك نموده، حكومت يك هزار ساله اش را به پايتختى بيت المقدس تأسيس خواهد نمود. كتاب معروف ديگر وى تا جنگ آرمگدون(99)، چاپ 1981 م است كه در آن از پروتستانهاى سراسر جهان مى خواهد براى حضور در جنگ نهايى مقدس آرمگدون در آغاز هزاره سوم آماده باشند.
شايان ذكر است كه بيشتر كشيشهاى ارتش اشغالگر آمريكا در عراق را ايوانجليست هاى متعصب از «كنواسيون بابتيست هاى جنوبى» تشكيل مى دهند و مبلّغان مسيحى وابسته به اين كليسا زير سرپرستى كشيش فرانكلين گراهام كه اكنون كشيش رسمى كاخ سفيد مى باشد تحت عنوان كارهاى امدادى مشغول تبليغات مسيحى در عراق مى باشد و بودجه ويژه اى در اين رابطه با عنوان «كيسه سامرى»(100) اختصاص داده اند.
از ديگر ايوانجليست هاى معروف كه صاحب شبكه هاى راديو و تلويزيون تبليغات مسيحى در ايالات متحده آمريكا مى باشند، از افراد زير مى توان نام برد:
1-جيمى سواگارت (Jimmy Swaggart): وى صاحب هشت ايستگاه راديويى مى باشد و برنامه هاى دينى وى از 222 ايستگاه ديگر پخش مى شود.

2-    جيمز رابيسون (James Robison): سخنرانيهاى تبليغى وى از 64 ايستگاه تلويزيونى پخش مى شود. وى در كشورهاى مختلف جهان سوم تبليغات مسيحى را با عنوان «مؤسسه بين المللى توصعه زندگى»(101) انجام مى دهد.

3-    رِكس هامبارد (Rex Humbard): مقر وى در «كليساى جامع آينده»(102) در اكرون اوهايو مى باشد و برنامه هاى دينى وى توسط 650 ايستگاه راديويى و تلويزيونى به هفت زبان براى 18 كشور آمريكاى لاتين و آفريقا پخش مى گردد.

4-     پُل گراوچ (Paul Crouch): وى مدير كنونى «شبكه سخن پراكنى تثليث» مى باشد كه مقر آن در لُس آنجلس است. برنامه هاى دينى اين شبكه بعد از شبكه هاى دينى CBN و (103)PTL پربيننده ترين شبكه دينى در آمريكا مى باشد.

5- اول رابرتز (Oral Roberts): وى از سال 1954م در تلويزيون سخنرانيهايى در قالب تبليغات دينى ايراد مى كند و در شهر تولسا دانشگاهى به نام خود تأسيس كرده است.
6- رابرت شولر: (Robert Schuller): مقر وى در «كليساى جامع بلور»(104) در گاردن گرو كاليفرنيا مى باشد و از سال 1970م برنامه هاى تبليغى دينى را با عنوان «ساعت قدرت» (Hour of Power) تهيه مى كند كه از 149 ايستگاه راديويى و تلويزيونى در آمريكا پخش مى شود. اين برنامه دينى به ويژه براى تربيت دينى سربازان و افسران ارتش آمريكا در پادگانها و مراكز نظامى اين كشور پخش مى گردد(105)
7- كنيت كوپ لند: سخنرانيهاى تبليغى دينى وى با عنوان «صداى پيروزى» (Voice of Victory) از 600 ايستگاه راديويى و تلويزيونى در آمريكا و 135 ايستگاه راديويى در كشورهاى مختلف آفريقا و آسيا و آمريكاى لاتين پخش مى گردد.
8- جاك وان ايمپ (Jack Van Impe): وى يكى ديگر از ايوانجليست هاى معروف آمريكاست كه ظهور مسيح در آغاز هزاره سوم را به شدت تبليغ و اعلام مى كند كه «مسيحيان دوباره تولّد يافته» براى جنگ نهايى مقدس آرمگدون آماده باشند. وى چند فيلم سينمايى درباره حوادث آخرالزمان و جنگ آرمگدون توليد كرده است.
راس باگلى، رايچارد دى هان، پول وان گوردر، فرانك پولارد، چارلز ستانلى، رابرت تيلستون، جيمز كندى و ليستر سام رال، از ديگر ايوانجليست هاى معروف در آمريكا مى باشند كه در شبكه هاى مختلف راديويى و تلويزيونى آمريكا سخنرانيهاى تبليغى ايراد مى كنند.
شايان ذكر است كه بيشتر اين رهبران ايوانجليست در آمريكا به فساد و رسوايى مالى، اخلاقى و جنسى دچار شده اند كه شرح آنها تأليف مقاله اى مستقل را مى طلبد، ولى آنها با در دست داشتن شبكه هاى متعدد راديويى و تلويزيونى بر كارهاى خود سرپوش مى گذارند.
ادامه دارد
حيدر رضا ضابط
منبع: باشگاه انديشه


 

 

 

پي نوشت ها:

45 -Christian Coalition of America.
46 - Road To Victory.
47 - Encyclopedia of Fundamentalism, pp. 97-98.
48 - Religious Roundtable.
49 - American Coalition for Traditional Values (ACTV).
50-Campus Crusade for Christ International.
51 - Televangelism, p. 25, Encyclopedia of Fundamentalism pp. 85-86.
52 - Concerned Women for America.
53 - The American Family Association.
54 - National Association of Evangelicals (NAE).
55 - Christian Freedom Foundation (CFF).
56 - Heritage Foundation.
57 - Think Tank.
58 - The Project for the New American Century.
59 - Washington Institute for Near East Policy.
60 - American Center for Law and Justice.
61 - Religious Newswriters Association.
62 - Free Congress Foundation.
63 - Conservative Caucus.
64 - Christian Voice.
65 - Prime Time Preachers, p. 140.
66 - Baptist Bible College.
67 - Springfield, Missouri.
68 - Lynchburg, Virginia.
69 - "The Old-Time Gospel Hour".
70 - Moral Majority.
71 - Born Again Politics and Moral Majority, p. 20.
72 - Prime Time Preachers, p.6.
73 - "I Love America".
74 - "America You Are Too Young To Die".
75 - Encyclopedia of Fundamentalism, pp. 404-407.
76 - Millennial Kingdom of Christ.
77 - Encyclopedia of Fundamentalism, pp. 34, 79, 404.
78 - Christian Broadcasting Network (CBN).
79 - Republican Party's National Council.
80 - Prime Time Preachers, p. 36.
81 - Fortune, July 22, 2003.
82 - Operation Supreme Court Freedom.
83 - Pat Robertson, The Secret Kingdom, 1992.
84 - Televangelism, p. 77.
85 - Dispensationalism.
86 - Apocalypticism.
87 - Pat Robertson, The End of the Age, October 1995.
88 - Pat Robertson, The New World Order, 1991.
89 - Father of Apocalyptic Christianity.
90 - Trinity Broadcasting Network.
91 - Last Days Chronicles.
92 - Countdown Journal.
93 - Hal Lindsey, Countdown to Armageddon, 1983.
94 - Hal Lindsey, The Late Great Planet Earth, 1970.
95 - Hal Lindsey, Battle for Jerusalem, 2001.
96 - Hal Lindsey, America at Crossroad, October, 2001.
97 - Hal Lindsey, Where is America in Prophecy? 2001.
98 - Billy Graham, The Approaching Hoofbeats, 1983.
99 - Billy Graham, Till Armageddon, 1981.
100 - The Samaritan's Purse.
101 - Life Outreach International.
102 - Cathedral of Tomorrow.
103 - Praise Thy Lord (PTL).
104 - Crystal Cathedral.
105 - Prime Time Preachers, p. 31

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :