ارسال به دوستان
کد خبر : 200215

شناخت استدلال های غلط مغز انسان به مغالطه اعتیاد دارد

مبنای فعالیت این وب سایت اطلاع رسانی علمی گسترده و متنوع می باشد بر این اساس از تمامی مقالات محققین ، پژوهشگران و سایتهایی که محتوای قلم و موضوعات پژوهش شان متناسب با فعالیت این پایگاه اطلاع رسانی است با ذکر نام محترمشان مقالات مناسب باز نشر می گردد. بدیهی است انتشار این مقالات به منزله تایید همه یا بخشی از آن نمی باشد و مسئولیت محتوای مقالات به عهده نویسنده محترم می باشد . کاربران محترم می توانند نظرات خود را در پایان هر مقاله ، با نام حقیقی یا مستعار مطرح نمایند . بدیهی است که نظرات و پیامهایی که نافی قانون و ادب نباشد و حاوی تهمت و توهین و هتک حرمت شخصیت های حقوقی و حقیقی نیستند پس از بررسی منتشر خواهند شد. شناخت استدلال های غلط مغز انسان به مغالطه اعتیاد دارد شناختی اجمالی از مغالطه های مشهور ما را در شناخت استدلال های نادرست کمک می کند مولف : هنریک شوئنبرگ مترجم : احسان یزدانی در صد سال گذشته، علوم شناختی به شکل روزافزونی آشکار ساخته اند که ما جهان را بر مبنای سوگیری ها می بینیم و چنانچه تصمیم گیری به سیستم شناختی ما واگذار شود، آن قدر عینی یا عقلانی فکر نمی کنیم که بشود به آن اعتماد کرد. این مسئله شامل انتخاب های اقتصادیِ ما نیز می شود. برای مقابله با این تمایلات روان شناختی، باید از ابزارهای تفکر، که از زمان ابداع منطق توسط ارسطو به وجود آمده اند، بهتر استفاده کنیم. آیا تابه حال دربارۀ مغالطۀ پهلوان پنبه یا مغالطۀ شاه ماهی قرمز چیزی شنیده اید؟ اگر شنیده اید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ها بخشی از مجموعۀ مفاهیمی هستند که می توانند قدرت تفکر شما را افزایش دهند. در پایان مطالعۀ این مقاله، درحقیقت هوشمندتر خواهید شد، زیرا خطاهای موجود در استدلال های خود و دیگران را با وضوح بیشتری خواهید دید. فکر کنید مغزتان یک جور جعبه ابزار است. همان طور که ابزارهایی برای ساختن وجود دارد، چیزهایی هم وجود دارد که دنیل دنتِ فیلسوفْ آن ها را «ابزار های تفکر» می نامد. برای مثال، زبانْ یکی از ابزارهای تفکر است، زیرا ما را قادر می سازد که از طریق گفت وگوی درونی و همچنین با درمیان گذاشتنِ ایده های خود با دیگران بتوانیم بهتر فکر کنیم. هر زمان که کلمۀ مفیدِ جدیدی ساخته می شود، ابزار تفکرِ تازه ای در دسترس قرار می گیرد.

 

شناخت استدلال های غلط

مغز انسان به مغالطه اعتیاد دارد

شناختی اجمالی از مغالطه های مشهور ما را در شناخت استدلال های نادرست کمک می کند

مولف : هنریک شوئنبرگ

مترجم : احسان یزدانی

در صد سال گذشته، علوم شناختی به شکل روزافزونی آشکار ساخته اند که ما جهان را بر مبنای سوگیری ها می بینیم و چنانچه تصمیم گیری به سیستم شناختی ما واگذار شود، آن قدر عینی یا عقلانی فکر نمی کنیم که بشود به آن اعتماد کرد. این مسئله شامل انتخاب های اقتصادیِ ما نیز می شود. برای مقابله با این تمایلات روان شناختی، باید از ابزارهای تفکر، که از زمان ابداع منطق توسط ارسطو به وجود آمده اند، بهتر استفاده کنیم.

آیا تابه حال دربارۀ مغالطۀ پهلوان پنبه یا مغالطۀ شاه ماهی قرمز چیزی شنیده اید؟ اگر شنیده اید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ها بخشی از مجموعۀ مفاهیمی هستند که می توانند قدرت تفکر شما را افزایش دهند. در پایان مطالعۀ این مقاله، درحقیقت هوشمندتر خواهید شد، زیرا خطاهای موجود در استدلال های خود و دیگران را با وضوح بیشتری خواهید دید.
فکر کنید مغزتان یک جور جعبه ابزار است. همان طور که ابزارهایی برای ساختن وجود دارد، چیزهایی هم وجود دارد که دنیل دنتِ فیلسوفْ آن ها را «ابزار های تفکر» می نامد. برای مثال، زبانْ یکی از ابزارهای تفکر است، زیرا ما را قادر می سازد که از طریق گفت وگوی درونی و همچنین با درمیان گذاشتنِ ایده های خود با دیگران بتوانیم بهتر فکر کنیم. هر زمان که کلمۀ مفیدِ جدیدی ساخته می شود، ابزار تفکرِ تازه ای در دسترس قرار می گیرد.
در گذشته این گونه تصور نمی شد که برای تفکر بهتر به ابزارهایی نیاز داریم. برای نمونه، نظریۀ اقتصادی کلاسیک بر این پیش فرض مبتنی است که ما تمایل به اتخاذ تصمیمات عقلانی داریم، درحالی که، در صد سال گذشته، علوم شناختی به شکل روزافزونی آشکار ساخته اند که ما جهان را بر مبنای سوگیری ها می بینیم و چنانچه تصمیم گیری به سیستم شناختی ما واگذار شود آنقدر عینی یا عقلانی فکر نمی کنیم که بشود به آن اعتماد کرد. این مسئله شامل انتخاب های اقتصادیِ ما نیز می شود. برای مقابله با این تمایلات روان شناختی، باید از ابزارهای تفکر، که از زمان ابداع منطق توسط ارسطو به وجود آمده اند، بهتر استفاده کنیم.
یک گام ویژه به جلو تشخیص و نام گذاری انواع گوناگون استدلال های بد بوده است که درمجموع تحت عنوان «مغالطات غیرصوری»۱ شناخته می شوند. این مغالطاتْ اسامی کاملاً شناخته شده و بسیار متنوعی دارند. برای مثال، حملۀ شخصی۲ (شخص ستیزی) نوعی مغالطه است که شما هنگام مقابله با نیروی استدلال فرد مقابل، به جای اینکه برهان بیاورید، به شخصیت او حمله می کنید. این یکی از روش های بدِ استدلال است، زیرا آنچه معمولاً مهم است پیغامی است که منتقل می شود نه شخص پیغام رسان. باوجوداین، استدلال های حملۀ شخصی در انواع مختلفی از موقعیت ها به کار می رود، مثل کارزارهای سیاسی، جایی که حملات شخصی نادرست و نامربوط و نامتناسب اغلب به کار می رود تا استدلال واقعی طرف مقابل را تحت الشعاع قرار دهد.
بسیاری از استدلال های مغالطه آمیز ممکن است در نگاه اول سطحی به نظر برسند. مسلماً درست نیست که رفتار بی ادبانۀ یک توریست را نشانگر و نمایندۀ رفتار تمامی افراد آن ملت قلمداد کنیم؛ آیا نباید این را بدانیم؟ طبیعتاً باید بدانیم، اما اغلب فراموش می کنیم: افراد در عمل غالباً قربانی مغالطۀ تعمیم شتاب زده می شوند. یا اینکه چه تعداد از ما مرتکب مغالطۀ توسل به احساس۳ نشده ایم؛ برای مثال، هنگامی که ناراحت هستیم و به همین علت به طرزی ناعادلانه یکدیگر را مقصر می دانیم، بهتر می بود که، قبل از تلاش برای هرگونه اظهارنظر، خود را آرام می کردیم. اما درحقیقت، درست به این خاطر که به تفکر غیرعقلانی متمایل هستیم، بسیار مفید است که حتی به شناخت انواع مغالطه های به ظاهر سطحی ْ مجهز باشیم. به این طریق نواقص ناشی از تفکر غیرعقلانیِ خود را به یاد خواهیم داشت و بهتر می توانیم آن ها را تحت مراقبت خود داشته باشیم. همان گونه که در کلینیک های ترک اعتیاد می گویند، قدم اول در مسیر درمانْ اقرار و بیان این مطلب است که به مشکلی مبتلا هستی. علاوه براین، زمانی که بدانیم چه نوع استدلال های بدی وجود دارند استدلال های دیگران را بهتر تحلیل می کنیم. طبقه بندی و نام گذاری استدلال های بد کمک می کند افکار خود را نظام مند کنیم. به این ترتیب می توانیم به سرعت مشخص کنیم که ایراد هر استدلال چیست. بنابراین هنگامی که با مغالطه ها آشنا باشیم در بحث و گفت وگو بیشتر متقاعدکننده خواهیم بود. یکی دیگر از خصوصیات مفید آشنایی با مغالطه ها این است که در هنگام صحبت دربارۀ آن ها می توانیم از اصطلاحاتی استفاده کنیم که مشروعیت منطقی دارد. اگر به شما بگویم که استدلال حملۀ شخصی را علیه من به کار برده اید، گفتۀ من برای شما وزن و نفوذ بیشتری خواهد داشت تا اینکه به زبان ساده بگویم که فکر می کنم شیوۀ استدلال بدی است که به جای اینکه به استدلال من حمله کنید به شخصیت من حمله می کنید. به این ترتیب وقتی به کسی دربارۀ استفاده از استدلال حملۀ شخصی هشدار می دهیم، ممکن است فکر کند «اگر آنچه اشاره می کند اسمی فنی دارد (حملۀ شخصی) شاید واقعاً چیزی می داند.»
سوگیری ها و مغالطه های بیشتر
مفهوم مغالطه به مفهوم سوگیری بسیار نزدیک است. برخی از سوگیری ها حتی واژۀ مغالطه را در نام خود دارند، مثل مغالطۀ قمارباز.
سوگیری نوعی تعصب یا پنداره است که، از قبل، مورد داوری شخص قرار گرفته است. سوگیری ها یا به واسطۀ ندانستن صرف یا به واسطه مغالطات اتخاذ شده اند. سوگیریْ تعبیری معوَج از حقایق است و شما به استدلال های بد نیاز دارید تا از چنین تلقی هایی حمایت کنید. بنابراین می توانید با آشناسازیِ هرچه بیشترِ خود با مغالطات و ادعاهای نامعتبرشان دربارۀ خِرد، سوگیری های خود را کاهش دهید.
یکی از رایج ترین انواع سوگیری ها سوگیری تأییدی۴ است. این سوگیری عبارت از این است که به جای اینکه به دنبال اطلاعات بی طرفانه باشیم که ما را به حقیقت نزدیک تر می کند، تمایل داریم اطلاعاتی را بیابیم یا تشخیص دهیم که ایده های ازپیش شکل گرفتۀ ما را تأیید کند. می توانید سو گیری های تأییدی را در ادعاهایی شبیه این مشاهده کنید: « هشدارهای مربوط به سلامتی را خوانده ام، اما عموی من سیگار می کشد و حالش هم خوب است. بنابراین سیگارکشیدن نباید بد باشد.» در این مورد، از مغالطۀ «تعمیم دادنِ شواهد پراکنده و محدود» استفاده می شود تا با یک یافتۀ کاملاً پذیرفته شدۀ علمی مقابله شود، یافته ای حاکی از اینکه سیگارکشیدن مکن است به مرگ شما منجر شود.
رؤیایی درباب خرد
همین آشنا شدن با برخی از ابزارهای خرد می تواند قالب ذهنی مان را تغییر دهد و ما را برای اینکه عقلانی فکر کنیم آماده کند. به همین دلیل است که چرخش فکری کِن تیلور، فیلسوف معاصر، درباب دولت آرمانی افلاطون که در آن پادشاهان فیلسوف حکمرانی می کنند زیاد غریب و دور از ذهن نیست. تیلور می گوید که حق با افلاطون بود؛ مردم عموماً، به جای اینکه با خِردِ خویش مسیر خود را تعیین کنند، تحت حکمرانی امیال و خواهش های خود هستند. به همین دلیل فیلسوفان، که در استفاده از خِرد و استدلال ورزی تعلیم دیده اند، باید بر جامعه حکومت کنند، اما نه به گونه ای که تنها گروه نخبه ای از آنان چنین کنند، بلکه باید تلاش نمود تا همگان پادشاهانی فیلسوف شوند، یعنی اندیشمندانی عمیق با تفکرعقلانی روشن
این مطلب آرزوی برتراند راسل نیز بود. او نیز می خواست که همگی ما را متفکرانی انتقادی کند. هنگامی که در مصاحبۀ تلویزیونی اش در بی.بی.سی در سال ۱۹۵۹ از او پرسیده شد که چه نصیحتی برای نسل های آینده دارد، در جواب به گونه ای پاسخ داد که آنچه را که خلاصۀ هر بحثی دربارۀ سوگیری ها و مغالطات است به زیبایی در بر می گیرد: «هنگامی که دربارۀ موضوعی مطالعه می کنید یا درباب فلسفه می اندیشید، تنها از خود بپرسید که فاکت ها چه هستند و این فاکت ها چه حقیقتی را نشان می دهند. هرگز به خود اجازه ندهید که به واسطۀ آنچه مایلید باور کنید یا به واسطۀ آنچه فکر می کنید اگر مورد قبول قرار گیرد، نتایج اجتماعی مفیدی به همراه دارد منحرف شوید. درعوض تنها و با اطمینان به امور واقع بنگرید

http://tarjomaan.com/images/docs/000008/008217/images/red%20herring.jpg

پهلوان پنبه ها شاه ماهی های قرمز را می خورند
در پرتوِ این نصیحت، بیایید نگاهی بیندازیم به مفاهیمی که در آغازِ این نوشته به آن ها اشاره کردم.
پهلوان پنبه مغالطه ای است که در آن به نسخۀ ضعیف تری از استدلال فرد یا شاید به استدلالی ضعیف تر و متفاوت برای همان موضوع حمله می شود، همان گونه که آموزش سربازان از طریق حمله با سرنیزه به مترسک (مرد پوشالی) انجام می شود و نه دشمن واقعی. مغالطۀ شاه ماهی قرمز نوعی حواس پرت کردن است که، در آن، فردی که مایل است با نتیجه ای مخالفت کند، نه تنها با نسخه ای تغییریافته و ضعیف شده از استدلالِ ارائه شده مقابله می کند، بلکه با استدلالی کاملاً نامرتبط رویارو می شود و آن را متلاشی می نماید. این مغالطه نامش را از این کار گرفته است: شاه ماهی دودی شده ای به سوی سگ مخصوصِ شکارِ روباه پرت می کنند تا او را گیج کند و سبب تغییر مسیرش شود. در مثال زیر، پاسخ سندی به پیترْ یک شاه ماهی قرمز است.
پیتر: «فکر نمی کنم لازم باشد همین الان سرپناه جدیدی برای بی خانمان ها بسازیم. به پول بیشتری نیاز داریم تا شبکۀ برق را حفظ کنیم»
سندی: «چطور می توانی به بی خانمان ها بی توجه باشی؟ این دقیقاً سنگ دلی است»
سندی به استدلالی دیگر و درواقع به نکته ای متفاوت با گفتۀ پیتر حمله می کند. پیتر نگفته است که به بی خانمان ها بی توجه است؛ ممکن است برای درست کردن سوپ مرغ برای تمام بی خانمان هایی که سندی می شناسد داوطلب باشد. پیتر تنها به این می اندیشد که تأمین انرژی نیز مهم است و باید اولویت ها را مشخص کرد. استدلال شاه ماهی قرمزْ خود را این گونه نیز ظاهر می کند که کسی بگوید زمانی که این همه انسان در رنج و عذاب هستند، اشتباه است که نگران راحتی حیوانات باشیم. نگرانی دربارۀ وضعیت حیوانات به نکتۀ معطوف به رنج انسان ها بی ارتباط است و آوردنِ استدلالی نامرتبط به درون بحث برای توجیه موضعِ خود، همان شاه ماهی قرمز است. اما در هر دو مغالطه، همان گونه که راسل می گوید، باید اطمینان حاصل کنید که «صرفاً به چیزی توجه کنید که فاکت است و نیز به آن حقیقتی که فاکت ها آن را تأیید می کنند.» در غیر این صورت، این خطر وجود دارد که به ورطۀ نتیجه گیری شتاب زده بیفتید و در دام استدلال آوری گرفتار شوید.
برای داشتن تفکر انتقادی ضروری است که فعالانه تلاش کنیم تا، ورای هر چیز دیگر، در پی حقیقت باشیم و این گونه فرض نکنیم که حقیقت را دریافته ایم؛ چنین چیزی از طریق آشنا شدن با انواع مغالطه تقویت می شود. ممکن است برایتان شگفت انگیز باشد که در اطراف خود می توانید چه تعداد مغالطه بیابید: به شکل پهلوان پنبه، شاه ماهی قرمز، حملۀ شخصی، تعمیم شتاب زده و استدلال از طریق توسل به احساس. همچنین شگفت انگیز است که صرفاً داشتن شناختی از این مغالطه ها چقدر شما را هوشمندتر می کند.

برخی از مغالطات غیرصوری
-
اسکاتلندی واقعی۵: « هیچ اسکاتلندی ای در پُرِج (نوعی آش) خود شکر نمی ریزد.» «نه، این طور نیست، عموی من می ریزد.» «خب... هیچ اسکاتلندی واقعی ای شکر در پرجش نمی ریزد.»
- مصادره به مطلوب۶: نوعی از استدلال دَوَرانی است، به گونه ای که نتیجه ای که قرار است اتخاد شود از قبل در مقدمات استدلال پذیرفته شده است.
- توسل به مرجعیت۷: تلاشی نامعتبر به منظور پیروزی استدلال از طریق ادعای داشتنِ تخصصِ نامربوط به موضوع.
-استدلال از راه سنگ۸: در این مغالطه، ادعایی رد شده و کنار گذاشته می شود، به این خاطر که پوچی آن واضح در نظر گرفته می شود، بدون اینکه برهانی در جهت پوچ بودنِ آن ارائه شود.
مغالطات غیرصوری را نباید با مغالطات صوری اشتباه گرفت. مغالطات صوری شامل نقصی در ساختار منطقیِ استدلال قیاسی یا استدلال استقرایی است. مثالی از مغالطۀ غیرصوری تصدیق تالی۹ است. «اگر الف درست باشد، آنگاه ب نیز درست است. ب درست است. بنابراین الف نیز درست است.» (این استدلال ایراد دارد، به این دلیل که ب ممکن است درست باشد، حتی اگر الف درست نباشد)

پی نوشت ها:
*
این مطلب با عنوان Bad Arguments That Make You Smarter در وبسایت فیلاسافی نو منتشر شده است و سایت ترجمان در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۵ این مطلب را با عنوان مغز انسان به مغالطه اعتیاد دارد ترجمه و منتشر کرده است.

1-informal fallacies
2- ad homenium
3- Argument from emotion fallacy
۴ - confirmation bias
 ۵-  no true scotsman
 ۶-  begging the question
 ۷ - appeal to authority
 ۸-  appeal to the Stone
 ۹-  affirming the consequent

آدرس مطلب

  http://tarjomaan.com/vdcj.veofuqe8asfzu.html

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :